Měnové hlavolamy

Jaký osud čeká československou korunu

Na poslední schůzce HZDS a ODS bylo ujednáno, že konečným cílem obou politických stran po rozdělení Československa je vytvořit dvě samostatné měny s pevným kursem, nejprve 1:1. Podle Václava Klause není zatím pravděpodobné, že by k rozdělení jednotné měny došlo již 1.1.93. K obsahu dohody se ještě vyjádřil místopředseda ODS Miroslav Macek: Není tak těžké něco domluvit (celní unii, kurs apod.), ale problém je takové dohody a ustanovení udržet. Od 1.ledna nás ještě dělí čtyři měsíce. Vyplatí se tedy rozebrat všechny varianty osudu československé měny či vzájemného vztahu dvou samostatných měn.

Společná měna, společná emisní banka

Z čistě teoretického hlediska lze i ve dvou samostatných státech zachovat společnou měnu s jednou centrální bankou. Ta by mohla přesunout některou agendu na republiky (federální ústředí by se mohlo koneckonců i přejmenovat), ale musela by si zachovat základní funkce, bez kterých je takové řešení nemyslitelné: emisi bankovek, správu zlatých a devizových rezerv, regulaci vývoje platební bilance, všechna rozhodnutí o měnové politice, stanovení pravidel bankovního dohledu, zajištění vztahů s mezinárodními institucemi a ještě mnoho dalších. To ale není všechno: obě republiky by se musely dohodnout (a dohodu právně zajistit) na jednotném přístupu v postupné liberalizaci (či regulaci) cen, udržení přibližně stejného vývoje inflace a úrokových sazeb, na základních…

v36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte