Od racionality k trávě

Liberalismus, postmodernita a „něco navrch“ Václava Bělohradského

V letech 1990–91 napsal filozof Václav Bělohradský sérii příspěvků do deníku Mladá fronta Dnes; jejich soubor vydal v minulých týdnech v nakladatelství Čs.spisovatel pod názvem Kapitalismus a občanské ctnosti. Knížka chce být jakýmsi slabikářem základních pojmů a postojů současného politického liberalismu, rozvíjet v Čechách politické myšlení a kulturu obecných otázek vůbec.

Filozof v novinách

Fakt, že se filozof pravidelně objevuje v novinách, přece jen ještě trochu překvapí, tím spíš, že se tam pokouší skutečně filozofovat a neleze do zelí úvodníkářům a komentátorům.Překvapivý je i kontrast mezi novinářským původem a prezentací knížky - jakýsi paperback typu „čtení na prázdniny“ s humornými Jiránkovými obrázky na začátku - a jejím obsahem: text daleko přesahuje původní slabikářovou intenci, je velmi seriózní a filozoficky korektní. Bělohradský se tím radikálně rozchází s českou tradicí vulgarizačního, „populárního“ podání, které předpokládá, že čtenář je beznadějný hňup, jemuž se vše musí předžvýkat a servírovat „po lopatě“.Stísněný prostor novinového žánru Bělohradského nutí, aby se omezil v tom, co dobře známe z jeho ostatních knih: totiž ve svém barokním jazykovém plynutí a bujné, rozkošnicky používané terminologii. Vynikne tak jeho druhá poloha - asketická, minimalistická. Kázeň a nekázeň, patetické kypění, střízlivé sebeomezení, to jsou dva…

v33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte