Německo: ani karta, ani trumf

"Česká republika je odkázána na spolupráci s Bavorskem.

Proto si bavorsko nemusí s kritikou z Prahy dělat nejmenší starosti."

Rozdělením státu se Čechy posunou na západ a konfrontace se Slováky ztratí na významu. Významná však bude konfrontace se západními sousedy - Německem a Rakouskem. Nutnost srovnávat se s vyspělým okolím nepochybně povede ke krizi identity značné části obyvatel České republiky.Německo se po sjednocení přesunulo opačným směrem: ze západního státu se opět stalo „zemí středu“. Zatím blíže neurčený"rozchod s genscherismem" je jedním z výrazů této nové situace, která se dá vymezit negativně: sjednocené Německo hraje ve světě i v Evropě jinou roli a nebude moci pokračovat v zahraniční politice bývalé Spolkové republiky. Na evropské politické scéně je dnes jednou z nejdiskutovanějších otázek, jak udržet Německo integrované do evropských bezpečnostních a hospodářských struktur a jak mu zároveň zabránit, aby zaujalo dominantní postavení.

Konec romantiky

I když cíle české zahraniční politiky zůstávají stejné jako cíle československé - integrace do Evropského společenství a Atlantického paktu - česká zahraniční politika nemůže být jen prostým pokračováním politiky československé. Český stát už nemůže koketovat s ideou „mostu“ mezi Východem a Západem, ani se stavět do role nárazníkového státu, který pomáhá „zadržovat německou expanzi“. Myšlenkový návrat do doby před rokem 1938 by mohl být pro…

v32.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v32.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte