Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Německo: ani karta, ani trumf

Německo: ani karta, ani trumf

"Česká republika je odkázána na spolupráci s Bavorskem.

Proto si bavorsko nemusí s kritikou z Prahy dělat nejmenší starosti."

Rozdělením státu se Čechy posunou na západ a konfrontace se Slováky ztratí na významu. Významná však bude konfrontace se západními sousedy - Německem a Rakouskem. Nutnost srovnávat se s vyspělým okolím nepochybně povede ke krizi identity značné části obyvatel České republiky.Německo se po sjednocení přesunulo opačným směrem: ze západního státu se opět stalo „zemí středu“. Zatím blíže neurčený"rozchod s genscherismem" je jedním z výrazů této nové situace, která se dá vymezit negativně: sjednocené Německo hraje ve světě i v Evropě jinou roli a nebude moci pokračovat v zahraniční politice bývalé Spolkové republiky. Na evropské politické scéně je dnes jednou z nejdiskutovanějších otázek, jak udržet Německo integrované do evropských bezpečnostních a hospodářských struktur a jak mu zároveň zabránit, aby zaujalo dominantní postavení.

Konec romantiky

I když cíle české zahraniční politiky zůstávají stejné jako cíle československé - integrace do Evropského společenství a Atlantického paktu - česká zahraniční politika nemůže být jen prostým pokračováním politiky československé. Český stát už nemůže koketovat s ideou „mostu“ mezi Východem a Západem, ani se stavět do role nárazníkového státu, který pomáhá „zadržovat německou expanzi“. Myšlenkový návrat do doby před rokem 1938 by mohl být pro…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.