V Saddámově režii

Inspekce OSN skončila neúspěchem

Největší krize mezi OSN a Irákem od války v Perském zálivu - toto vznosné označení vytvořil světový tisk pro frašku, která začala 5.července tohoto roku, když bagdádské úřady zakázaly inspektorům OSN vstup do budovy ministerstva zemědělství a zavlažování. Jejich vpuštění by totiž podle Iráku znamenalo narušení státní suverenity této arabské země. Zvláště američtí členové týmu byli podezříváni z toho, že kromě úkolů, kterými je pověřila světová organizace, vynakládají svou energii na špionáž pro Spojené státy.

Silně děravé embargo

Několik dní po vypuknutí skandálu přišel Irák s návrhem, že vstup do budovy povolí pouze týmu nezávislému, tedy takovému, ve kterém nebudou Američané. Západní politici návrh označili za kompromisní, ačkoliv bylo zcela jednoznačné, že z irácké strany v něm nejde o sebemenší ústupek. Ano, inspektoři se do budovy dostanou, ale s takovým zdržením, že by musel být opravdu zázrak, aby už nebyly všechny zajímavé materiály odstraněny. Budou nahlížet za záchodové mísy, zatímco jejich iráčtí „partneři“ si prodlouží život několika minutami hlasitého smíchu. Tak jakýpak kompromis? Kompromis mohl přijít nanejvýš ze strany OSN: no dobře, když si to Saddám přeje, Američané zůstanou doma.Rada bezpečnosti OSN se druhý týden této „největší krize od války v Perském zálivu“ začala scházet stále častěji. Nešlo jí o nic menšího, než o zachování vlastní důvěryhodnosti. Pokud se ostatní…

v31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte