Klidný krok české vlády

I když referendum nebude, ztráta mandátu koalici nehrozí

Přinejmenším od chvíle, kdy se vyjasnilo, že mezinárodně právní subjektivita je pro slovenskou reprezentaci cíl, o kterém se nediskutuje, nemá zánik federace žádnou reálnou alternativu. Nikdo nemůže chtít po politicích jedné společnosti, aby rozhodovali o společnosti jiné. A v tomto státě existuje jen společnost česká a společnost slovenská, které se po volbách už zcela bez zábran vydaly naprosto opačnými směry.Kdybychom chtěli mermomocí trvat na hypotetické československé politické scéně, naskytl by se nám obraz podivného světa za zrcadlem, kde se představitelé tak odlišných stran jako ODA a SNS shodnou v tom nejdůležitějším, zatímco předseda levicového HZDS přesvědčuje českou levicovou opozici, aby podpořila politiku české pravice. Komu to nepřipadá dost absurdní, ať se jde podívat na volbu prezidenta.

Mandát a popularita není totéž

V tomto zmatení jazyků připadá české vládní koalici mandát takříkajíc kontumačně, protože žádný jiný rozumný plán, co s federací, než její dohody s HZDS, prostě není na obzoru. Vláda si jej vůbec nepotřebuje nechat odsouhlasit referendem, nebo alespoň ne hned.Jak si to vláda může dovolit? To je otázka typická pro naše (ale především levicové) současné chápání mandátu v zastupitelské demokracii, které málem nevidí kvalitativní rozdíl mezi průzkumem veřejného mínění a volbami, a vládu parlamentní většiny by nejraději nahradilo…

v31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte