Vyhlídky na změnu nejsou reálné

Poslední část diskuse o volebním systému

Příčinou nekonečných diskusí o tom, který volební systém je nejvhodnější, jsou odlišné priority obhájců toho kterého systému. Tuto diferenciaci je možno vyjádřit otázkou: Co je cílem voleb? Je to zastupitelský sbor, jehož složení co nejvěrněji koresponduje s poměrem hlasů odevzdaných jednotlivým stranám, nebo parlament poskytující na základě většinové podpory solidní základ pro práci vlády a zároveň nevylučující působení opozice?

Chiméra poměrného kompromisu

Obhájci poměrného systému argumentují, že většinový volební systém je nedemokratický, neboť hlas mnoha voličů (těch, kteří hlasovali pro nezvoleného kandidáta) propadá. Avšak tím, že zároveň uznávají 5% nebo jiné limity pro vstup do parlamentu, popírají vlastně svůj základní požadavek, aby složení zastupitelského sboru přesně odráželo mínění voličů. V případě posledních voleb do ČNR se např. ocitlo mimo hru 20% voličů - jejich hlasy byly rozděleny těm stranám, které se do parlamentu dostaly.V pozadí „kontinentální tradice politické různorodosti“ (T.Rychlý, Respekt č.27) je představa, že „více hlav, více rozumu“, to jest, že je lepší mít parlament a vládu složené z představitelů mnoha stran, protože každá reprezentuje určitý specifický zájem. Vládní rozhodnutí jsou pak prý výsledkem „rozumných kompromisů“. Jde tu pravděpodobně o dojem, že takto sestavené legislativní a exekutivní orgány pak uskutečňují méně…

v30.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v30.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte