Netrpělivost uznat Chorvatsko byla zcela pochopitelná. Vždyť tam umírají lidé. Mezinárodní problémy však nelze řešit pouze proklamativními akty. Světový organismus je citlivý na nerovnováhu. Co ten či onen čin způsobí je třeba posuzovat nejen z hlediska dneška, ale i z dlouhodobé perspektivy.

Od prohlášení nezávislosti Slovinska a Chorvatska a od následného začátku války uběhlo přes půl roku, a přesto naprostá většina států, byť okamžitě odsoudila použití síly a stála na straně toho slabšího a „méně ušpiněného“, čekala s uznáním až na 15.leden. USA jsou dokonce ještě opatrnější. Proč?

Sebeurčení versus územní celistvost

Podle mnoha komentátorů (včetně T.Marjanoviče v Respektu 52/91) by uznání přineslo Chorvatsku především možnost získat zbraně a vzápětí je použít. Tedy válku až do vítězného konce. Naplnil by se také sen prezidenta Tudjmana stát se zakladatelem nového státu. Srbská strana by si snad uvědomila, že by nebylo vhodné útočit na suverénní stát. A pokud ne, mělo by Chorvatsko možnost požádat o zahraniční pomoc (i když uznání neříká, kdo a jak by mu ji měl poskytnout). Kdyby bylo jisté, že uznání nového státu bude stačit k ukončení války, došlo by k němu už dávno.

Válka však nepotrvá věčně a mír přinese řadu problémů: repatriaci utečenců, rozdělené rodiny, obtížnější ekonomické a jiné kontakty, péči o menšiny v sousedním státě atd. Uznání platí na věky, nelze je odvolat, ani když se nový stát nechová později moudře (viz…

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte