Když spravedlnost selže

Mýty a propasti americké společnosti

Spravedlnost je negativní aplikací lásky. Spravedlnost je pojistkou proti ambicím jednotlivců, kteří se snaží překonat nedostatek sebedůvěry na úkor druhých. Spravedlnost je poselství lásky určené kolektivní mysli.Rev. Martin Luther King, Jr.

Na jarní rasové bouře v Los Angeles a několika dalších amerických městech reagoval svět šokem a překvapením z výbuchu nenávisti, šířícího se zemí jako požár. Zdálo se, že samotné zproštění viny čtyř policistů, kteří brutálně zbili černocha, mohlo být jen stěží dostatečnou příčinou k rozpoutání vražedného šílení, jež způsobilo smrt devětapadesáti osob a škodu mnoha miliard dolarů. Sdělovací prostředky přispěchaly s upřímně myšlenými, ale poněkud zjednodušenými analýzami. Jeden článek v amerických novinách začínal slovy: „Když se černoši v 60.letech postavili na roveň bělochů…“ Další odstavec téhož článku kladl vinu za násilí v ulicích přílišnému množství filmů hollywoodské produkce glorifikujících spravedlivou odplatu, kterou vezmou občané do svých rukou.Blíže skutečnosti je spíše názor, že nepokoje nebyly ojedinělým incidentem, ale důsledkem po desetiletí narůstajícího hněvu a frustrace lidí, kteří se cítí zrazeni vizí amerického snu a kteří nemají žádnou záruku zajištění svých ústavních práv. Videozáznam poskytl zdánlivě nezvratný důkaz: Rodney King dostal od čtyř policistů za minutu a pár sekund celkem 56 ran - jako trest za dopravní…

v26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 15 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 15 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte