Jan Zábrana: Ukázky z deníků

Počátek února 1976

Někteří partajníci z 60.let, hlavně bývalí funkcionáři, dávno zkrachovaní, odešlí a vyházení, dodnes - když vzpomínají na tu dobu před čtvrt stoletím - ztají dech, zjihne jim - jako kdyby se byli podíleli na něčem VELIKÉM! TAJEMNÉM! SVATÉM!Když člověk ztratí v životě veškerou naději na cokoli, měl by zároveň i přestat chtít žít dál. Z toho, že ani tehdy člověka nepustí vůle k životu, jsou potom ty nejhroznější, nejodpornější konce, při nichž se lidé mění v obludy, monstra, zrůdy - to, co je odhodláno žít dál, je pouze pohromadě držící prach a marnost nad marnost, animální individuum nehnusící se ničeho, manipulovatelné kýmkoli, v němž je základní naprogramování - Velkým Plánovačem, s nímž nikdo z nás nemá tu čest - pervertováno ve fungující, dál fungující sebevýsměch. Had přeseknutý v půli, jehož čelisti dál rdousí a pohlcují králíka, jehož čelisti dál fungují podle už neplatného, zrušeného programu: zachovat život i ve chvíli, kdy život už je ztracen… Co zbývá, je potom ten bratr vepř, jak tomu říkal sv.Bernard, který je v každém člověku. Ten žije dál.

Od návratu a rozhlasových a televizních „interviewů“ čs. „rozvědčíka“ Pavla Minaříka uplynuly tři nebo čtyři dny a už dnes - 8.února - v nedělních rozhlasových Živých slovech oznámili, že jeden z našich nejpopulárnějších zpěváků složil „na oslavu Minaříkova hrdinství“ píseň, kterou zazpívá za několik dnů na Festivalu současné politické písně."Špatné…

v25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte