Potrat

Více než 180.000 žen v ČSFR podstoupí ročně umělé přerušení těhotenství. Potrat je pro ně nejdostupnější formou antikoncepce.

Interrupční zákon z roku 1986 ukončil činnost potratových komisí, svým zněním se zařadil mezi nejbenevolentnější na světě. Počet potratů v Československu se po jeho schválení zvýšil o dvacet pět procent. Takový nárůst nepředpokládal nikdo: i největší škarohlídi hádali maximálně devět procent. Ve velkých městech je dnes víc potratů než živě narozených dětí. Důvod: všeobecná neinformovanost a neochota českého a slovenského obyvatelstva bránit se nechtěnému těhotenství antikoncepcí.

Plánování ne, fatalismus ano

„Můžu vám napsat leda český Neogest, ale ten většinou není k sehnání. Nebo nějaké nové švýcarské pilulky. Avšak ženské, kterým jsem je předepsala, po nich otékají, mají bolesti břicha, migrény.""Co mi tedy doporučujete?""Aspirin. Mezi kolena.“ Ženská lékařka na středisku v Praze 6 nežertuje. Stejně jako většina ostatních žen u nás považuje hormonální antikoncepci za zdraví škodlivou. A jinou prostě nezná.V lékárně v Hybernské ulici se na zákaznici lékárnice utrhne: "Antikoncepci máme jen na předpis. Jakou, do toho vám nic není. To je věc doktora!"V soukromé lékárně doprodali antikoncepční krém i pěnu švýcarské výroby, magistra mi nese ukázat věcičku, kterou prodávají jenom na předpis, abych si mohla poznamenat její název. Na první pohled připomíná plastikovou radlici. Lékárnice nad tělískem vhodným pro ženy,…

v19.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v19.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte