Zatím přehlížení partneři

Široké spektrum názorů mezi sudetskými Němci

Příčiny jsou různé, ale důsledky téměř stejné: od politických změn roku 1989 se v německých i českých novinách napsalo o sudetoněmecké otázce tolik jako nikdy předtím, ale obraz samotných sudetských Němců zůstává podivuhodně plochý a emocionální. Čtenář stále ještě získává dojem temného spiknutí, v jehož středu sedí jako černý pavouk Sudetoněmecký landsmanšaft, organizující pochod do ztracené vlasti. Takový pohled je politováníhodný, protože ideologicky zatemňuje, místo aby kriticky osvětloval, protože landsmanšaft démonizuje, místo aby vymezil jeho působnost. Navíc je také fatální, neboť podceňuje další sudetoněmecké instituce, kulturně i politicky nesmírně aktivní, které zčásti navazují na podstatně starší tradice než landsmanšaft.

Češi vědí málo, Němci téměř nic

Kdo například ví, že mnichovský Spolek Adalberta Stiftera existuje již přes čtyřicet let a jako sudetoněmecký kulturní ústav patří k nejangažovanějším prostředníkům mezi německou a českou kulturou? Bylo tomu tak i v letech 1968–69, když tehdejší jednatelka Johanna von Herzogenberg zřídila společně s dalšími intelektuály „létající kancelář“ pro pomoc emigrantům z Československa, a nezměnilo se to dodnes. Již před rokem 1989 v Mnichově hostovaly takové osobnosti jako Eduard Goldstücker, Jiří Gruša a Ota Filip. V lednu 1990 Spolek Adalberta Stiftera organizoval první polistopadovou cestu Ludvíka Vaculíka na…

v17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte