Tiskli jsme také bez povolení

(K článku „Pokuta za revoluci“, Respekt 13/92)

V listopadu 1989 jsem byl zaměstnán v podnikové tiskárně ČSVA. Situace zde byla zřejmě obdobná jako v jiných tiskařských závodech v té době. Proto silně pochybuji, že by ředitel tiskařských závodů Svoboda soudruh Jungman tehdy povolil tisknout „protistátní“ tiskoviny. Podobně jako v podniku Svoboda jsme i u nás začali tisknout pro NTS a OF - s tichým souhlasem ředitele, který prohlásil: „Tiskněte, ale já o ničem nevím.“ Neuvádím to v úmyslu bývalého ředitele nějak poškodit, ale jen na dokreslení tehdejších poměrů.Po několika dnech, když se situace vyjasnila a soudruzi odhodili členské legitimace a připnuli placky OF, naše podniková schůze odsouhlasila, že použitý materiál věnuje OF jako dar. Později bylo s KC OF domluveno, že určitou část materiálu a práce zaplatí. Nevím, nevím, jak bychom byli dopadli, kdyby se situace vyvinula jinak - ale na to jsem se tehdy neohlížel ani já, ani moji kolegové. Šlo, jak říká Petr Měšťánek, o správnou věc.Nechápu, jak je možné, že byl Petr Měšťánek po osmi měsících potrestán za něco, co prospělo celé naší společnosti.Nepředpokládám, že můj dopis situaci P.Měšťánka nějak vyřeší, ale cítím morální povinnost označit současné chování vedení podniku Svoboda přinejmenším za nepochopitelné.

v16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte