„Nebděli jsme - a teď to máme“

Diskusní večer KSČM v Kladně

V malém sále je nabito. Diskuse je v plném proudu. Ve chvíli, kdy vcházíme do dveří, nějaký muž silným hlasem volá: „Československo-německá smlouva je protičeskoslovenská. Musíme jim to překazit. K tomu máme při volbách znovu příležitost. Vyzvěte proto všechny známé a příbuzné, aby věděli, že nemají volit zrádce.“ Je to spisovatel Alexej Pludek.V sále panuje vzrušená atmosféra. Od jednoho stolku vstává starý muž: „Už v šedesátých letech nařídil Franz-Josef Strauss máničkám a zpěvákům v Německu, aby se k nám snažili to jejich pořvávání importovat. Tvrdil, že se pak za pár let položíme sami. To se taky stalo. Zmíní se Havel, že náš, český autor je třeba Jirásek? Nikdy jste to neslyšeli. To je záměrná likvidace české kultury. Havel podepsal smlouvu s Weizsäckerem, jehož strýček byl státním sekretářem Hitlera.“ Od tribuny se ozve hlas: „Ne strýček, otec.“ Přítomní se začínají dohadovat.Je středa 8.dubna, jsme v restauraci Jalta na Kladně. Právě probíhá diskusní večer na téma čs.-německá smlouva se spisovatelem Alexejem Pludkem. A.Pludek o sobě tvrdí, že není komunistou. Jeho účast je proto zvláštní. Pořadatelem je totiž okresní výbor KSČM a Marx-leninský klub KSČM.

Je to zrádce

Kolem stolků je asi stovka kladenských komunistů. V čele sedí vedle Alexeje Pludka několik mužů. Jeden z nich říká: "Je zajímavé, že prací na konečném znění textu smlouvy byl pověřen pan Schwarzenberg a přitom…

v16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte