Jak může menšina podpořit nacionální socialismus

Pohltí druhé skrutinium maďarské hlasy?

Asi 11% potenciálních voličů ve Slovenské republice se hlásí k maďarské národnosti. Jejich zájmy se snaží zastupovat tři politická seskupení, která se do května 1990 vyprofilovala ve „velikém třesku“ polistopadového období: MNI, Együttélés - Soužití, MKDH.

Námluvy „tichého společníka“

V červnu 1990 se všechna menšinová seskupení bez problémů dostala do zákonodárných sborů. Koalice Együttélés - MKDH 8,5% ziskem posílila řady opozice a MNI se díky společné kandidátce s Verejností stala naopak vládním hnutím. Tato výchozí „papírová“ konfigurace ale v současné parlamentní praxi pozbyla smyslu. Dubnový skandál kolem Mečiara změnil poměr sil mezi koalicí a opozicí: z tandemu Együttélés (Soužití) - MKDH se stal nepostradatelný „tichý společník“ vládní koalice, bez kterého by byl slovenský sněm už rok dokonale neprůchodný.Možná i jako projev díků za celoroční nezištnou podporu zavázal březnový sněm MNI (na kterém se přejmenovala - Maďarskou občanskou stranu) vrcholné orgány strany, aby se přednostně snažily o vytvoření společné volební kandidátky se Soužitím a MKDH. To, že politická formace ve stejný den zakotví do svého názvu občanský princip a současně vyzve ke koaličnímu spojení v rámci „národního bloku“, se dá vysvětlit nejspíš sebezáchovným reflexem, který vyvolala pokračující nacionalizace slovenské politiky i společenského vědomí.

v16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte