Evropa ve stepi

Helsinská budoucnost Střední Asie

Třicátého ledna se v Praze Evropané na dosah přiblížili uskutečnění snu Alexandra Velikého: přijetím šesti středoasijských muslimských republik do KBSE se hranice Evropy posouvají k Pamíru, těsně před Indus. Uvědomují si naši ministři dosah takového činu? Ačkoliv KBSE dnes sahá od Vancouveru po Vladivostok, podstata této organizace počítá s evropskými - či pro Severní Ameriku atlantickými - centry rozhodování. Samozřejmě, že KBSE se z téhož důvodu musí pokusit integrovat oblasti, kde zůstávají soustředěny vojenské síly bývalého SSSR. Přesto má přijetí středoasijských republik specifický symbolický obsah. A má-li si KBSE uchovat smysl, který přesahuje pouhé odstrojení bývalých vojenských bloků a odzbrojení, je třeba vědět, co nás čeká.

Pákistán míří na sever

I když odhlédneme od respektování demokratických hodnot v těchto republikách a od jejich vnitřních etnických konfliktů anebo konfliktů mezi nimi navzájem, již sám závazek obrany vnějších hranic Střední Asie nás nutně zatahuje do jihoasijské konfliktové zóny, která sahá od Íránu po Indii a Pákistán. Prioritu přitom zjevně nehrají otázky hospodářské. Tyto oblasti figurovaly v rámci SSSR vždy na posledních místech. Stačí si uvědomit rozsah problémů, s nimiž se potýkají i ty nejrozvinutější z bývalých sovětských republik, abychom došli k závěru, že středoasijské země se stěží vyrovnají „třetímu světu“. Ať již je tomu jakkoliv, následnictví,…

v16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte