Vystudovat v Americe

Problémy našich studentů

Listopad 1989 umožnil mnoha českým a slovenským studentům studium v zahraničí. Úroveň vzdělání získaná studiem na našich vysokých školách není tak špatná, jak se obecně soudí, a není hlavní překážkou studia v zahraničí. I v oborech, kde Československo zaostalo (ekonomie, sociologie a další humanitní vědy) je možné využít dobrou úroveň našeho středoškolského vzdělání a získat stipendium na některém z doktorantských programů amerických univerzit. Titul z naší vysoké školy je přitom všeobecně akceptován jako titul rovnocenný titulu bakalář. Bohužel se zdá, že překážky pro zájemce o takové studium vytvářejí v této chvíli hlavně naše zákony a předpisy, navzdory mnohokrát oficiálně deklarované podpoře.

Kdo je a není student

Je pochopitelné, že legislativní stránka studia v zahraničí nemůže být dotažena do naprosté dokonalosti, podmínky se různí podle zemí. Za dva roky by snad ale ministerstva školství a sociálních věcí mohla mít jasno aspoň v tom, kdo je student a kdo ne. Zatím se bohužel vychází z principu, který stanoví, že „studium slouží k přípravě na budoucí povolání“. Aplikace tohoto principu je značně svérázná. Studentem je totiž pouze ten, kdo se snaží dosáhnout nižšího titulu „master“ (M.A., ekvivalent našeho ing). Může klidně studovat stejný program jako v Československu; jakmile ovšem začne studovat na doktorát, přestává být studentem. Tento fakt není zanedbatelný, naopak: má dosti…

v14.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v14.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte