Třetí vlna Sajudisu

První půlrok samostatné Litvy

Jak říká poslanec Jonas Tamulis, „vyhlášením své nezávislosti Litva získala politickou samostatnost, možnost vlastního rozhodování, svobodné ruce. Neztratila nic. Snad jen ekonomické svazky s bývalým SSSR, o které by v důsledku rozkladu na území SNS přišla tak jako tak.“ Spolupráce Litvy s dalšími státy SNS je nyní založena zejména na konkrétních dohodách mezi jednotlivými podniky. Byly sice uzavřeny i státní smlouvy, mají však spíše obecný ráz a určují oblasti spolupráce, nikoliv množství zboží.

Ropná oprátka Moskvy

Podle smlouvy s Ruskem má Moskva letos dodat 70% loňského množství ropy, ale už teď je jasné, že i toto číslo zůstane jen na papíře. Rusko vyčerpalo své snadno přístupné zdroje, a protože používá stále stejnou technologii, těžba ropy se snížila. Bronislovas Vainora, ředitel rafinérie v Mažeikiai, je skeptický: "Předpokládali jsme, že každý měsíc odebereme milión tun, ale dostáváme jen polovinu. Moskva se snaží přednostně uspokojit republiky SNS. Bělorusko bude potřebovat 40 miliónů tun, Ukrajina 60 miliónů."Když Ruská federace prohlásila, že Litvě a Gruzii bude ropu (s výjimkou sibiřské) poskytovat pouze za dolary, Litva se chtěla bránit blokádou svých monopolních výrobků a komponentů. Naděje padla. Závody, které měly být embargem postiženy, zkrachovaly ještě před jeho vyhlášením. Snížené dodávky ropy již vedly k úsporným opatřením: teplota v obydlích se snížila o 2–3 stupně;…

v14.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v14.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte