Odsun vojsk z Litvy

Skutečná nezávislost Litvy závisí i na zpřetrhání vojenských svazků s bývalým SSSR, k nimž patří také přítomnost jednotek ruské armády na litevském území. Loni vydal Vytautas Landsbergis populistické, nereálné ultimatum: ruská vojska musí opustit Litvu do konce roku 1991. Ministr obrany SNS Jurij Šapošnikov odpověděl, že „jednotky odejdou tehdy, až budou mít jejich důstojníci zajištěny byty v SNS“. Nyní pokládá za nejbližší možný termín odchodu rok 1994.Teprve letos v únoru začala zvláštní komise ministerstva obrany SNS objíždět baltské republiky a vyjednávat o odchodu vojsk. Podle deníku Izvestija měly začít stahovací manévry koncem února, obě strany jsou však opatrné. Litva, která má na svém území největší kontingent ruských vojsk ze všech baltských republik, se snaží respektovat sociální otázky, protože vzpoury ruských důstojníků by mohly situaci ještě více zkomplikovat. Postoj ruské strany je dosud nerozluštitelný.

První kroky

Kompetentní názor na stažení armády SNS poskytla Sandra Gražyté z kanceláře pro styk s veřejností na ministerstvu obrany: Ministr Butkevičius řekl, že je u nás asi 35.000 cizích vojáků. Před několika týdny však ruská televize uvedla číslo 65.000, později se sami opravili na 85.000. Rusko oznámilo počátek stahování jednotek a první na řadu měla přijít základna Mickunai (nedaleko Vilniusu). Zástupci našeho ministerstva a ruští velitelé se domluvili na konkrétním datu a do Mickunai dorazilo mnoho…

v14.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v14.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte