Stíny dobrého obchodu

Izrael: „Návštěva A.Dubčeka v Tel Avivu teď není vhodná.“

Na přelomu února a března chtěl do Izraele přijet Alexander Dubček, kterého už před půldruhým rokem pozval předseda izraelského parlamentu Dov Šilansky. Cesta se však neuskutečnila a nezdá se, že by k ní v nejbližší době mělo dojít. Izraelské ministerstvo zahraničních věcí do Prahy vzkázalo, že zamýšlený termín není vhodný - a nenavrhlo nový. Poselství se zdá jasné: za daného stavu čs.-izraelských vztahů nemá Tel Aviv o symbolické návštěvy zájem.

Vzletná slova a těžké tanky

Československo mělo v Izraeli po znovunavázání diplomatických styků nejvyšší kredit ze všech států bývalého komunistického bloku. V posledních měsících však sympatie k nám výrazně ochladly. Kromě různých nedorozumění a nesplněných slibů, které pramení spíše ze špatně koordinované činnosti čs.státních institucí, se na zhoršení vzájemných vztahů nejvíce podepsaly dodávky čs.tanků do Sýrie.Československo vojensky podporovalo Assadův diktátorský režim za své komunistické éry, a jestliže v tom nyní pokračuje, znamená to stejně jako dříve ohrožení izraelské bezpečnosti. Nemylme se: Háfiz Assad je vládcem typu bagdádského Husajna - se stejnými ideologickými základy (socialistická strana BASS), se stejnými mocenskými a územními ambicemi (viz faktická anexe Libanonu) a se stejně krutými metodami účtování s případnou opozicí. Sýrie je navíc stále na americké listině zemí podporujících mezinárodní…

v13.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v13.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte