Prodat, rozdat či rozkrást

Otazníky a rizika ruské privatizace

Parlament a vláda Ruské federace nedávno oznámily začátek velkorysého privatizačního procesu. Plán lze bez nadsázky označit za nejodvážnější a nejrizikovější v historii. Důvody jsou zřejmé: Rusko je největší zemí na světě, která se kdy pokusila o transformaci vlastnictví v takovém měřítku, navíc se ruské hospodářství nachází v situaci, kterou nelze ani přirovnat k výchozím podmínkám zemí, které v posledních desetiletích privatizovaly (Chile, Argentina, Mexiko, Polsko, Československo, Maďarsko apod.).Jelcinova vláda si je dobře vědoma, že její privatizační program je zoufalý závod s časem, závod o sociální „průchodnost“ reformy. Proto v něm klade důraz na rychlost a jednoduchost. Lednové uvolnění cen se totiž dosud neprojevilo ve zvýšení výroby (v šíři nabídky pouze minimálně) a spirála hyperinflace se dále roztáčí na plné obrátky. Podívejme se tedy zevrubně na privatizační metody, které ruská vláda chystá, a povšimněme si rizik, která jsou s nimi spojena.

Z dělníků kapitalisté, ale bez kapitálu

Rusko počítá v zásadě se dvěma základními privatizačními metodami (nepočítáme-li „spontánní privatizaci“ neboli rozkrádání, které probíhá nejrychleji): s prodejem a rozdáním. Přímý prodej obchodů se bude provádět formou aukcí (obdoba naší malé privatizace), které začaly již v lednu. Do konce letošního roku hodlá ruská vláda prodat přes sto tisíc obchodů, drobných provozoven a většinu…

v12.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v12.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte