Mlčení znamená souhlas

Poslanec Pánis v norské TV: Osvětim je lež

Dvacátého šestého února 1992 vysílala norská televize film o Slovensku. Dostal v něm slovo i předseda Slovenské národní jednoty Stanislav Pánis. Mimo jiné řekl: "Ať mi někdo dokáže, že za II.světové války mohlo s tehdejšími technickými vymoženostmi zahynout v koncentračních táborech šest miliónů Židů. Vždyť ty pece by to prostě nemohly stačit spalovat. Dodnes nevěřím tomu, že tolik Židů zahynulo, protože na tehdejší technické poměry to prostě nebylo možné. A jsem přesvědčen, že pravda o tom všem ještě vyjde najevo."Šokující není to, že neonacistické hodnocení holocaustu propaguje zrovna Stanislav Pánis, ale fakt, že se (kromě Karla Kovandy v Lidových novinách z 13.března) proti jeho nehorázným tvrzením, nikdo neozval. Mlčel parlament, vláda, prezident, politické strany, spisovatelé i novináři.

Poslanecká imunita

Československý právní řád ukládá za propagaci hnutí, které prokazatelně hlásá rasovou zášť, až pět let vězení. Pokud byl trestný čin spáchán prostřednictvím sdělovacích prostředků, sazba se pohybuje od tří do osmi let. JUDr.Segeš z Generální prokuratury Slovenské republiky, do jejíž kompetence v tomto případě spadá zahájení trestního stíhání, dostal o Pánisově výroku první informaci 18.března. Podle vlastních slov případ postupuje slovenské policii, která má vyšetřit, zda Pánis skutečně citovaná slova pronesl.Stanislav Pánis je poslancem Federálního shromáždění a je…

v12.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v12.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte