Mezi utopií a civilizací

O československém stanovisku

Jsem jedním ze Slováků, kteří nehodlají žít v samostatném slovenském státě. Důvod je jednoduchý: tento stát mi nenabízí ani víc občanských svobod, ani víc hospodářské prosperity než dnešní stát československý.Můj otec neměl Československo rád. Byl občanem Rakouska-Uherska, mluvil všemi jazyky monarchie a vznik Československa chápal jako něco, co omezovalo jeho podnikatelské i lidské možnosti. Byl kosmopolita. Hitler, stejně jako dnešní slovenský nacionalistický tisk, chápal tento pojem jako cosi pejorativního.

Politika nestability

Vlastně mám na věc stejný názor jako můj otec. Samostatný Slovenský stát budu chápat jako své ochuzení. Možná jsem prostě konzervativní. Zvykl jsem si vnímat jako svůj domov celý československý prostor: od Aše až po Čiernou nad Tisou.Dnešní státoprávní diskuse české a slovenské reprezentace mě unavují. Nechápu, jak se elity dvou středoevropských národů mohou s vážnou tváří dohadovat o federativním dvojdomkovém soustátí s konfederativními prvky.S výjimkou bývalé NDR původní rozdělení Evropy na Východ a Západ trvá. Na Východě probíhá dezintegrační proces, který je pravým protikladem integrace, o niž se snaží Evropské společenství. Maďarský spisovatel G.Konrád se nedávno vyjádřil, že nevidí žádný demokratický způsob, jak dezintegraci na Východě zabránit.Z bezpečnostního hlediska znamená vznik malých, ekonomicky nesvéprávných národních státečků perspektivu změny…

v11.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v11.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte