Chceme-li přežít, musíme zastavit bezohledné drancování přírody, které je atributem socialistické zemědělské velkovýroby. Musí dojít k její přeměně na zásadně jinou, rozumnou a přirozenou formu hospodaření a ne pouze k vytvoření demokratického obalu dosavadního systému. Stanovisko k této přeměně je skutečnou podstatou rozdílu jednotlivých verzí návrhu zákona o půdě, který nyní bude projednávat parlament.

Filozofie návrhu zákona předloženého vládou a návrhu iniciativní skupiny poslanců (tzv. 3 T) se zdají nezasvěcenému pozorovateli prakticky stejné. Oba návrhy se hlásí k obnově demokratických vztahů a ochraně vlastnických práv. Rozdíly se projeví až v okamžiku aplikace zákona: obnovení vlastnických i uživatelských práv ještě neznamená skutečnou možnost jejich využití. Ty musí zajistit právě transformační část zákona, kterou vládní návrh v účinné formě neobsahuje. Pokud by tento návrh byl v nezměněné podobě přijat, odradí vlastníky od praktického převzetí se své půdy." Vlastnictví holé půdy není totiž nikomu nic platné. Jedinou cestou je doplnění návrhu zákona o transformační část, kterou formuluje návrh poslanců okolo ing.Tyla. Tedy vrácení veškerého majetku, který s půdou souvisí a umožňuje její obdělávání. Teprve potom se bude moci vlastník svobodně rozhodnout o vstupu do skutečně demokratického družstva či o vytvoření rodinného hospodářství. Pokud by se zákon omezil jen na rámec vládního návrhu a tudíž pouze na restituci půdy, vlastníci nutně ztratí zájem o…

v09.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte