Téměř neznatelně a bez vzruchů skončilo Občanské fórum svoji čtrnáctiměsíční existenci. Prakticky tentýž sněm, který před měsícem tak bouřlivě a manifestačně rozhodl o přeměně v pravicovou stranu, teď velmi klidně a bez emocí odhlasoval rozdělení na dvě části, čili právo na existenci dvou směrů a zároveň faktickou likvidaci OF. Sobotní atmosféra byla o poznání korektnější, z klop zmizely demonstrativní placky se jménem V.Klause, verbální útoky ztratily na intenzitě.

Na čem se tedy sněm přesně dohodl? Že od soboty je OF hnutím (na rozdíl od strany totiž hnutí podle zákona umožňuje kolektivní členství), které má dva kolektivní členy: politickou stranu vycházející z principů lednového sněmu (bude se nejspíš jmenovat Občanská demokratická strana) a občanské hnutí (má nést shodný název Občanské hnutí). Značka a název OF je vyhrazen výlučně pro poslanecké kluby a pro Koordinační výbor, jinak má každá formace samostatný život. Hnutí OF se tedy scvrkává na desetičlenný Koordinační výbor, do jehož prozatímní podoby má každá formace delegovat do 10.března pět svých zástupců. Pokud se nerozpustí dříve usnesením obou uskupení, zaniká OF definitivně z politické mapy Československa v den zahájení předvolební kampaně, tj. někdy za rok.

Jak došlo v průběhu čtyř týdnů k tak výraznému posunu? Co zapříčinilo, že bylo akceptováno řešení, jež jsme na stránkách Respektu nabízeli už před několika měsíci a které na podzim formulovali někteří politici? Verdikt o jediné straně…

v09.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte