Když nějaká matka miluje své dítě způsobem, který ho zbavuje svobody, říká se tomu „opičí láska“. Televizní pořady „Čtení pro tento den“, vysílané v neděli v noci, jsou dokladem, že tento pojem má platnost daleko širší: tím nechutně hýčkaným děckem mohou být i disidentští literáti.

Eugen Brikcius patří k lidem, kteří měli odvahu své umělecké vize realizovat totálně. Mystifikace byla komponentou jeho projevů už tehdy, když na ekumenických seminářích v Jirchářích důsledně vystupoval v diskusi jen proto, aby přeříkal některý z důkazů existence Boží. Mystifikace byla základem jeho happeningů v zahradách pod pražským Hradem, na Kampě nebo ve sklepení Českého vysokého učení technického. A mystifikací nepochybně byly i jeho makaronské česko-latinsko- německé veršovánky, které k nám v disidentských časopisech občas doléhaly z Vídně.

Mystifikace si ovšem žádá přítmí a jistou dávku anonymity. Bohužel, autoři nekonečně dlouhého večera recitací vrhli Eugena i jeho rýmy takříkajíc do světel ramp. Bylo to podobně případné, jako kdyby někdo křehké verše haiku zhudebnil kmochovským pochodem.

Recitoval střídavě Brikciův vídeňský přítel herec Landovský a jeho pražský překladatel básník Šrut. Herec improvizoval poznámky, jež mezi přáteli a za pomoci tak velkého množství piva, jaké za produkce vypil, mohou působit okouzlujícím způsobem. Bohužel, obrazovka nabízela jen úporně křečovité nevtipno. Všichni účastníci sezení, kteří se ocitli v obraze, působili ostatně nemálo…

v06.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v06.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte