Vnější problémy společnosti se promítají do vnitřních potíží a naopak. Takový je normální běh života demokratických států. Tato dynamika ovšem může nabýt fatálních rozměrů, jestliže na vnější i vnitřní straně převáží nepřátelství a slepý egoismus. Jejich mnohdy hrozivé prolínání však musejí vláda, zainteresované instituce a občané zvládnout navzdory tomu, že se to jeví jako nemožné. Právě teď bychom se měli soustředit na jeden takový propletenec: česko-slovenské vztahy a obranyschopnost státu.

Varovné scénáře

V říjnu loňského roku se sešla skupina českých a slovenských sociologů, aby se tři dny v klidu zabývala problémy československé vzájemnosti. Účastníci se pokusili zúročit léta přátelství otevřeným dialogem. Hned na začátku setkání se ukázalo, že slovenští kolegové mají věci podstatně lépe promyšlené. Každý z nich byl totiž nejednou vržen do situace, kdy musel respektovat národností „brýle“ slovenské veřejnosti a sám musel zaujmout - vystaven tlaku - svůj vlastní postoj.

Těžiště setkání spočívalo v diskusích a sehrávkách varovných scénářů vývoje československého státu. Secesionistická varianta spočívala v rozpadu státu do dvou samostatných státních celků. Ukázalo se, že „proces přerušení současných vazeb je proces natolik složitý a hrozící konflikty takové povahy, že vyústění do slepé uličky by bylo nejpravděpodobnějším výsledkem“. Centralistická varianta spočívala v utužení federálních struktur. Její možný vznik byl spojován s volbou…

v06.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v06.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte