Škatule hejbejte se

Polsko hledá koaliční vládu

Pětka, čtyřka, trojka - řeč není o pokeru ani o koňských dostizích, ale koalicích, v jakých se dnes formuje polská vláda. Připomíná to ovšem daleko víc hazardní hru než demokratický způsob tvoření kabinetu. Po třech týdnech politických setkání, jednání, překvapivých koalic a neméně překvapivých rozchodů to už všechny smrtelně nudí. Snad kromě politiků, kteří se pouštějí do dalších aliancí, s nadějí, že tentokrát by snad už mohly vyjít.

Premiéři na pár dní

I když ve volbách 27.října zvítězila Demokratická unie bývalého premiéra Mazowieckého, nikdo nepočítal, že by ji prezident pověřil zformováním nové vlády. Lech Walesa se však obrátil na prof.Geremka z Unie a výsledek dopadl podle očekávání: Geremek musel odstoupit.Po tomto žertu už prezident zvážněl a jako na druhého se obrátil na nedávného premiéra Jana Krzysztofa Bieleckého z Liberálně- demokratického kongresu. Bielecki i Kongres jsou vůči prezidentovi značně loajální a do určité míry je lze považovat za prezidentskou stranu. Avšak i tento Walesův kandidát ze své funkce rychle odstoupil (po jednom dni!).

Pravicová pětka

V Sejmu se mezitím utvořila pravicová většina, která neměla úmysl dělit se o moc s prezidentovými lidmi. Tvoří ji Křesťansko-národní svaz (do voleb šel jako Katolická akce), Konfederace nezávislého Polska, postsolidaritní Dohoda středu a „rolníci Solidarity“ z Lidové koalice. Každá z těchto stran ve větší či…

v51.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v51.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte