Nesplnitelné právo na návrat

Nápravu křivdy na sudetských Němcích by naše společnost neunesla

Slyší-li běžný československý občan výraz sudetoněmecký landsmanšaft, vybaví se mu pojmy jako revanšismus, nárok na bývalý majetek či zábor našeho pohraničí. Sudetoněmecká reprezentace má zase vůči československému státu pocit křivdy i určité zahořklosti. Zásadní rozdíl je v míře ujasnění pojmů: zatímco vyhnaní či odsunutí (podle názoru) Němci měli čtyřicet let na to, aby o věci debatovali, uspořádali si archivy i morální a ekonomické argumenty, na naší straně jsme se touto stránkou historie začali vážně zabývat teprve před dvěma lety a jsme v určité defenzívě. Také proto v Mnichově proběhlo třídenní setkání sudetoněmeckých představitelů s československými žurnalisty.

„Potřebujeme vstřícné gesto“

Se sudetoněmeckými představiteli se setkáváme v Sudetoněmeckém domě. Nenápadná moderní budova blízko mnichovského centra hostí několik institucí: kromě landsmanšaftu je to Sudetoněmecká rada (zástupci politických stran ze Spolkového sněmu a landsmanšaftu), Sudetoněmecká akademie věd a umění, Sudetoněmecký archiv, Collegium Carolinum (navazuje na německou Karlovu univerzitu a německé techniky v Praze a Brně), kulturní Spolek Adalberta Stiftera a další. Mnozí zaměstnanci a návštěvníci těchto institucí hovoří česky.Mluvčí sudetských Němců Franz Neubauer neochvějně hájí svá stanoviska, ale snaží se o věcný tón: "Sázíme na mladou generaci. Již za komunismu k…

v50.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v50.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte