FRANZ NEUBAUER, narozen 10.5.1939, Velká Hleďsebe (Gross- Sichdichfür) u Mariánských Lázní. Dnes mluvčí sudetských Němců, zároveň prezident Bavorského svazu spořitelen a žirobank.

Pane Neubauere, při vašem setkání s premiérem Mariánem Čalfou v Mnichově 29.listopadu nedošlo ke sblížení stanovisek k otázkám majetku sudetských Němců. Jaké jsou vlastně požadavky Sudetoněmeckého krajanského spolku vůči ČSFR?

Jsem toho názoru, že do popředí bychom neměli stavět požadavky, ale otázku, zda jsme připraveni a schopni opět spolu a vedle sebe žít, a to způsobem, který má perspektivu do budoucnosti. Po staletí jsme spolu žili v prostoru Čech a Moravy k oboustrannému prospěchu, až vyvstal onen osudný nacionalismus, který měl tak nedozírné následky. Proč dnes, ve 20.století, nelze udělat to, co bylo možné před více než sto lety? Jinými slovy - měli bychom se konečně poučit z minulosti, z historie. Měli bychom konečně poznat, že to k ničemu nevede, když se vzájemně poškozujeme a pak se z toho viníme. Jsem téhož názoru jako pan Čalfa, že je třeba udělat konečnou čáru, avšak takovým způsobem, který je postaven na právním základě a který umožňuje pokojné soužití v budoucnosti.

Vždy jsme tvrdili - a to mi připadá zvlášť důležité - že chceme usilovat o takové urovnání mezi Němci a Čechy, se kterým mohou svobodně souhlasit obě strany. Také jsme neustále poukazovali na to, že nikdo nemá být vyhnán ze svého bydliště. To chci postavit do popředí: snahu poučit…

v05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte