Zítra to může být jinak

Poslanci ČNR k rozpočtům

Co říkají členové českého parlamentu na přerozdělování financí ve prospěch Slovenska? Je podle jejich názoru možné spojovat jednání o rozpočtu s problémem kompetencí a státoprávního uspořádání? S těmito otázkami jsme navštívili Českou národní radu.

Jiří Payne, ODS: Pokud jde o přerozdělování, mám informace, že jde na Slovensko víc než těch osmnáct miliard, které uvádí váš článek. Pokud vím, včera se rozpočtem zabývala SNR, kde projednávali i profederální stanovisko slovenské vlády z minulého týdne a bylo konstatováno, že nemá závaznou platnost. Takže se zdá, že česká žádost o politické garance vyzněla úplně naprázdno. My budeme o rozpočtu jednat nejdříve 18.prosince a vzhledem k tomu, že na Slovensku se situace mění ze dne na den, může být všechno jinak. Chtěli jsme se ještě sejít s předsednictvem SNR, byli jsme však odmítnuti. Prý mají důležitou pětidenní návštěvu z Rakouska.Nepřipadá mi správné oddělovat od sebe otázky státoprávního uspořádání a kompetencí od rozpočtu. Potíže s rozpočtem máme především proto, že nejsou vyřešeny kompetence a není vyjasněna budoucí struktura federace.Josef Hájek, KSČM: Letošní rok ukazuje, že federace je svým způsobem přefinancována a já nepovažuji těch pět miliard za zásadní změnu.Vím, že existuje tzv. penězovod směrem na Slovensko. Nemám k dispozici přesná čísla, ale odhaduji, že jde ročně o zhruba 15 až 20 miliard korun. Musíme si však uvědomit, že zatím jde…

v49.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v49.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2837

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte