Jugoslávie není daleko

KDH vsadila na program V.Mečiara

Z posledního průzkumu IVVM vyplývá, že rozpad společného státu si dnes přeje 5% občanů českých zemí. Od dubna 1991 tedy počet českých separatistů stoupl o pouhé jedno procento. Na Slovensku ve stejném časovém rozmezí secesionisté dokonce klesli: z dubnových sedmnácti na listopadových čtrnáct procent. Navíc podle dalších sociologických údajů klade většina obyvatel ČSFR problém státoprávního uspořádání vytrvale až na čtvrté místo svého žebříčku hodnot: za ekonomickou reformu, sociální politiku a ekologické problémy.Na první pohled by se tedy zastáncům federace mohlo zdát, že je vše v pořádku. Listopadový průzkum však obsahuje i jiné zprávy. Nejdůležitější z nich je zřejmě tato: 23% občanů ČR je přesvědčeno, že „se Slováky dál nepůjde žít ve společném státě“, 30% procent „neví“ a 26% s uvedeným tvrzením „spíše nesouhlasí“. O možnosti dalšího česko-slovenského soužití je „rozhodně přesvědčena“ necelá čtvrtina české populace (21%).Tak velkou averzi vůči slovenským spoluobčanům by si ještě před rokem dokázal v Praze představit málokdo. Zatím sice nenalezla svůj přiměřený výraz v odštěpeneckých tendencích, ale půjde-li vývoj dosavadním směrem, je to pouze otázka času.

Hra má úspěch

Vladimír Mečiar těsně před odvoláním z funkce premiéra řekl: „Federaci rozbijí Češi.“ Část bratislavské politické elity se od té doby snaží ze všech sil jeho program plnit. Zdaleka přitom nejde jen o nacionální…

v49.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v49.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte