Kdo sestaví vládu

Ve Varšavě dlouho nejasno

Po čtrnácti dnech zmatků se politická situace v Polsku pomalu vyjasňuje. V průběhu několika posledních dnů přijímal prezident ve své rezidenci po hodinách vůdce jednotlivých stran, až ve hře zůstali ti nejvytrvalejší: pravice. Konkrétně Dohoda středu, Katolická akce, Konfederace nezávislého Polska (KNP) a Liberálně-demokratický kongres.

Koaliční slepenec

Lech Walesa původně nabídl sestavení nové vlády vítězi voleb (dá-li se u 12% hlasů mluvit o vítězi), Demokratické unii. I když se okamžitě nalezli ochotní koaliční partneři (především KNP), Unie po několika sondážích na nabídku rezignovala a KPN změnila názor. Také současná vládní koalice se lepí dohromady jen s velkými obtížemi. Její projekt sice odpovídá prezidentovým představám, že by vládu měly vytvořit pravicové síly bývalé Solidarity, ale ty jsou už teď zmítány vážnými rozpory. Například Konfederace se ostře staví proti klerikalizaci veřejného života, což je v protikladu k cílům budoucího partnera - Katolické akce. Místopředseda KNP Krysztof Król těsně po volbách prohlásil, že některé strany se dostaly do parlamentu „schované pod kněžskou sutanou“. Katolická akce dodnes žádá omluvu.Další rozpor se ukazuje v otázce debolševizace. Zatímco Dohoda středu, Katolická akce a KNP trvají na její nutnosti, liberálové se k tématu nevyslovují a je známo, že je to moc nezajímá. Pokud by se měl takový program dostat do rozporu s ekonomickou reformou,…

v45.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v45.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte