Nechtěné volby

Příští víkend přistoupí Poláci k urnám

Ženský svaz proti těžkostem života, Strana rozumu, Polská strana blahobytu, Unie sil antidogmatických (USA) - to je pouze několik vybraných klecí z polské volební ZOO. Z předvolební kampaně žijí všechny tuzemské kabarety. Už se uzavírají sázky na jméno příštího premiéra; vítěz obdrží 250 miliónů zlotých (25.000 dolarů). Zdá se, že naše demokracie má veselý porod.Tyhle volby nikdo doopravdy nechtěl, a jestli ano, tak v úplně jiném termínu. Prezident Walesa a premiér Bielecki byli pro jaro 1991, komunisté a jejich spojenci by se pravděpodobně obešli bez voleb vůbec. Je jim jasné, že v žádných už nedostanou tolik mandátů, kolik drží dnes (na základě dohod u „kulatého stolu“ z roku 1989 mají v Sejmu pořád 45%). Zbylým stranám se současné volby rovněž nehodí, protože na ně nejsou organizačně připraveny.Ale stalo se. Po dvouměsíčních hádkách parlamentu s prezidentem i parlamentních frakcí mezi sebou byl 3.července dohodnut volební termín na 27.říjen.

Bez spojenců a koalic

Strany sestavují své kandidátní listiny pro jednotlivé volební okrsky (na které připadá různý počet mandátů). Navíc ty strany, které zaregistrovaly své kandidátky v 5 okrscích (čili sesbíraly pět tisíc podpisů v každém z nich) nebo shromáždily padesát tisíc podpisů po celém Polsku, mají právo na sestavení celostátní kandidátky, kde je ve hře 69 mandátů.V jednotlivých okrscích je možno dostat od 17 do 32 mandátů. Každá…

v42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte