Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Konflikt demokracie a chudoby

Györgi Fekete, náměstek státního tajemníka pro školství a kulturu Maďarské republiky, mluvil na tiskové besedě v Maďarském kulturním středisku v Praze na téma Strategie kulturní politiky Maďarska.

Györgi Fekete, náměstek státního tajemníka pro školství a kulturu Maďarské republiky, mluvil na tiskové besedě v Maďarském kulturním středisku v Praze na téma Strategie kulturní politiky Maďarska.

„Maďarsko deklarovalo svobodu kultury a umění. Z toho vyplývá, že celé počínání ministerstva bude třeba revidovat tak, aby se mohlo změnit na ministerstvo sloužící kultuře a umění. To vyžaduje takovou sebekázeň a inteligenci, jakou snad zatím ani nedisponujeme.“

Ministerstvo nehodlá prohlašovat, co se má v kultuře stát, ale intenzivní zákonodárnou činností chce upravit podmínky tak, aby kultura mohla skutečně svobodně působit. Umožnění aktivit, které se až donedávna nemohly uskutečňovat, mělo některé rychlé a „negativní“ důsledky: vychází asi o 40% víc knih, než lze koupit, zhruba jedenapůlkrát víc časopisů, než kolik Maďaři potřebují, vznikly stovky spolků, zájmových organizací, každé divadlo chce založit komorní scénu, každý výtvarník vystavovat. To je přirozené. Kultura prožívá svobodu intenzivně, jenomže v okamžiku zrodu svobody nejsou prostředky. "Nemáme problémy s talenty, ale s možnostmi. Nepotřebujeme ani tak kulturní politiky jako kulturní stratégy, protože první konflikt, který se objevil, je konflikt demokracie a chudoby. Jeho vyřešení je v naší nynější krátkodobé strategii to nejtěžší. Musíme proměnit destruktivní povahu maďarské inteligence, která byla po léta nucena být v opozici vždy proti něčemu. Chceme ji obrátit ke konstruktivní práci, a to…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.