Reklama
 
v04.jpg

1991/4

Koupit vydání
v03.jpg Vydání 14.–21. 1. 1991 v05.jpg Vydání 28. 1. – 4. 2. 1991
Domov
Zákony tvrdé ruky Respekt Rada obrany státu se na své mimořádné schůzi v Lánech 19.ledna zabývala politickou vojenskou a bezpečnostní situací v Československu. Pražské matky a životní prostředí Jarmila Johnová Pražské matky odevzdaly 10.ledna prostřednictvím kanceláře FS všem poslancům obou sněmoven dopis, ve kterém se vyjádřily ke znění Listiny základních práv a svobod. Pozor, soukromá bezpečnost Jaroslav Spurný Ochranou objektů a lidí se nezabývá pouze armáda a policie, ale také soukromé detektivní kanceláře. Veřejnosti však není známo, co se pod tímto pojmem, vyvolávajícím v podvědomí především spojení s kriminálními romány, skrývá. Aféra Pithart versus Moldan Bohuslav Blažek Ministr pro životní prostředí v české vládě Bedřich Moldan byl 20.prosince 1990 povolán k premiérovi české vlády Petru Pithartovi, který mu sdělil, že by měl okamžitě podat demisi, protože se objevily nové skutečnosti o jeho spolupráci s StB.
Ekonomika
Kdyby se zavřel kohoutek Petr Janyška Sověti pro letošek přislíbili 7,5 miliónů tun ropy; zbývá ještě zajistit nejméně šest. Dodávky pod 11 miliónů znamenají příděly. Zásoby benzínu dnes normální: na 14 dnů. Československo je stále závislé na sovětské ropě. Jak se vymanit? Privatizace bez výjimek Martin Weiss Nesmíte s podniky mluvit v tázacích větách - co nám dáte do privatizace - ale pouze ve větách oznamovacích - do privatizace půjde to, to a to.
Komentáře
Zvrat v SSSR Dimitrij Běloševský Noc z 12. na 13.ledna 1991 rozhodla o osudu oficiálně proklamované perestrojky. Přestavba pokračovala tak dlouho s úspěchy natolik problematickými, že se nakonec vše vrací do starých kolejí. Znamená to však, že se situace v SSSR nezměnila? Přišel čas myslet na smrt Jiří Kabele Živí Litevci odhodlaně brání svými těly parlament, zatímco mrtví leží o kus dál u budovy televize. Iráčani v první linii si vybírají mezi jistou smrtí, nepůjdou-li, a pravděpodobnou smrtí, půjdou-li bojovat. Boj o kolektivní bezpečnost Zbyněk Petráček Válka 21.století, zní častá charakteristika současného konfliktu v Perském zálivu. Televizní divák si ani nepřipouští jiný úhel pohledu než prosté a poměrně rychlé vítězství protiirácké koalice, natož aby uvažoval o budoucím uspořádání této části světa.
Zahraničí
Smír s Araby je možný Tomáš Pěkný, Lucie Vidmarová Rozhovor s velvyslancem státu Izrael v ČSFR, panem Joelem Sherem. Gál alebo Mečiar Peter Stoličný Verejnosť proti násiliu ohlásila na poslednom sneme úmysel prebudovať sa na stranu. Len dátum chýbal. A chýba podnes, pretože nie je celkom vyjasnené, či v dnešnej dobe už chce VPN stranou byť. Nový zdroj napětí István Lékó Již několik měsíců se ve střední Evropě hovoří o hrozbě záplavy uprchlíků ze Sovětského svazu. Dnes, po brutálním zásahu Sovětské armády v Litvě, jsou opět nanejvýš aktuální i geopolitické ambice sovětského vedení. Směr Západ III. Invaze István Lékó Maďarsko je jediným státem ve východním bloku, kde problém uprchlíků (v roce 1988 jich bylo zaregistrováno 34 tisíc) existuje už léta. Jelikož tito lidé přišli většinou z Rumunska a jsou maďarské národnosti, solidarita a pochopení ze strany obyvatelstva je značná.
Téma
Tváří v tvář válce Benjamin Kuras, Tomáš Kulka, Vladimír Mlynář Vstup do války po vypršení lhůty 15.ledna a neúspěchu všech mírových návrhů odhlasoval v úterní debatě parlament velkou většinou. Proti hlasovalo 57 poslanců, většinou labouristických. Vedení labouristické strany i celá stínová vláda hlasovali pro válku.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Rozhovory
Czesław Okińczyc: v demokracii je naše budoucnost Ivan Lamper, Petr Janyška Noční agrese sovětské armády proti Litvě zastihla v zahraničí některé oficiální litevské představitele. Kromě ministra zahraničních věcí Saudergase byl mezi nimi i poslanec parlamentu Czesław Okińczyc.
Kultura
Konflikt demokracie a chudoby Milena Sršňová Györgi Fekete, náměstek státního tajemníka pro školství a kulturu Maďarské republiky, mluvil na tiskové besedě v Maďarském kulturním středisku v Praze na téma Strategie kulturní politiky Maďarska. Parlament nezávislé kultury Milena Sršňová Parlament nezávislé kultury byl vyhlášen 13.prosince 1990 při setkání zástupců různých uměleckých aktivit v prostorách Artfóra. Požádali jsme jeho mluvčí Josku Skalníka, Milana Knížáka a Ivana M. Jirouse o rozhovor. Muzeum Warhol Michal Cihlář, Rudo Prekop Osud muzea Andy Warhola (přesný název: Múzeum moderného umenia v Medzilaborciach s expozíciou o rodine Andy Warhola) visí na vlásku. Reklamní standardy Benjamin Kuras Subliminální sugesce je jedna z věcí, které jsou v Británii zakázané. Přesněji řečeno je zakázaná tam, kde by subliminální skrytá informace odváděla podvědomou pozornost vnímatele na něco emotivního, co nemá s vlastním výrobkem nic společného.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte