Reklama
 
v05.jpg

1991/5

Koupit vydání
v04.jpg Vydání 21.–28. 1. 1991 v06.jpg Vydání 4.–11. 2. 1991
Zahraničí
Sever proti jihu Silvija Šeparovič Jugoslávské státoprávní problémy se zcela nelogicky vyostřují až po volbách do republikových parlamentů. Bylo to patrné již loni na jaře v "odpadlictví" Slovinska. Jugoslávská armáda Teodor Marjanovič 9.ledna přikázalo prezídium Jugoslávie (proti hlasům slovinského a chorvatského zástupce) všem "ilegálním ozbrojeným a polovojenským skupinám", aby do deseti dnů odevzdaly svou výzbroj jednotkám jugoslávské armády. Čína Olga Lomová Jeden a půl roku uplynulo od krvavých událostí na náměstí Tchien-an-men a v Pekingu nenápadně začaly politické procesy s organizátory demokratického hnutí. Kurdové a irácká opozice Zbyněk Petráček Prakticky neznámou veličinou v dnešní válce je vnitřní politická situace v Iráku a zejména postoj Kurdů, jejichž partyzánské oddíly představují významnou opoziční sílu. „Stříleli bez výstrahy” Dana Mazalová Ve Vilniusu je relativní klid, na místech bojů hoří svíčky, lidé přinášejí květiny. Přesto fotografa polské Gazety Wyborczy nahánělo po nočním Vilniusu civilní auto. Evakuace Jakub Karfík Speciál, který 23.ledna vypravilo federální ministerstvo zahraničí do Damašku, se na místě zdržel jednu hodinu a deset minut. Aby svět o nás mluvil Petr Janyška Ve středu 23.ledna přijel do Prahy na dva dny pracovník Informačního střediska litevské vlády. Poskytl nám rozhovor, nechce však být jmenován, nechce, abychom zveřejnili jeho fotografii. Bojí se, že by už nemohl podruhé vycestovat, že by byl sovětskými úřady perzekuován. Po několika letech glasnosti se stále bojí. Washington Vladimír Mlynář První vlna zájmu pomalu opadá, zprávy z fronty přerušují všudypřítomné reklamy. Američané si zvykají na skutečnost, že kdesi na druhém konci světa jejich armáda bojuje s fanatiky Saddáma Husajna. Londýn Benjamin Kuras Druhý týden války přinesl hezkou řádku překvapení, a ne všechna byla příjemná. Příjemným překvapením je, že po nějakých deseti tisících náletech bylo sestřeleno nebývale málo spojeneckých letounů. Jeruzalém Tomáš Kulka Izraelský televizní tým představil pána, který se klidně procházel se svým jezevčíkem po noční telavivské ulici v době vyhlášení protiraketového poplachu. Riga Dana Mazalová Ve středu 16. ledna ostřelovala jednotka zvláštního určení OMON autobusovou linku v Rize. Autobus stačil před střelami uniknout a cestující, mezi nimiž byly i děti, zachránit. Paříž Zdeněk Vašíček Jestliže vyšli do pařížských ulic společně pacifisté a skinové, stařičtí pétainovci a gaullisté, anarchisté a ultrapravičáci, islámští fundamentalisté a radikální katolíci, zelení a hnědí, antirasisté a antisemité, budiž. Irsko mlhou zahalené Benjamin Kuras Kromě toho, že odtamtud pocházejí zakuklení pistolníci, kteří byli váženými odběrateli semtexu, se toho o Irsku moc neví.
Kultura
Památník Lidice Zdeněk Lukeš Na pozemku Národního kulturního památníku v Lidicích bylo mocenským rozhodnutím komunistického režimu započato přede dvěma lety se stavbou nové monstrózní budovy. Pluralita ve školství Ondřej Šteffl V mezinárodním paktu o hospodářských, sociálních a kulturních právech, který podle nedávno schválené Listiny základních lidských práv má u nás přednost před zákonem, se praví, že státy smluvní strany paktu se zavazují respektovat svobodu rodičů, případně poručníků, zvolit pro jejich děti jiné školy než ty, které byly zřízeny veřejnými orgány. Školství: hledáme vůbec cestu z otroctví? Oldřich Botlík Státní aparát převzal během několika staletí ve školství veškerou moc. Úředníci svázali činnost škol množstvím pokynů, opatření a vyhlášek.
Domov
Tragická Praha Jan Čulík Když jsem byl v Praze naposled v únoru 1990, doznívala tu ještě revoluční euforie z předchozího listopadu. Lidé byli plni optimismu a energie: šlo o nový začátek. Nyní se zdá, že město znovu upadlo do deprese, pasivity a letargie. Poslanci ve Vilniusu Martin Weiss Na konci minulého týdne se do Prahy vrátila delegace poslanců Federálního shromáždění. O jejich misi jsme vás informovali v Respektu č.4, dnes v rozhovoru s Miroslavem Sychrou přinášíme další podrobnosti. Rozhovor v Porcelánové jizbě Sidonia Dědinová 29.listopadu se v Mnichově setkal čs.premiér Čalfa s mluvčím sudetských Němců Franzem Neubauerem. List Sudetendeutsche Zeitung (7.12.1990) věnoval schůzce celou titulní stranu. Landsmanšafty Jan Šenkýř Podle zjištění Institutu pro výzkum veřejného mínění je 70% československých občanů proti navrácení majetku sudetským Němcům. Odmítavé stanovisko většinou není motivováno obavou o vlastní majetek, který by připadal v úvahu pro vrácení odsunutým Němcům. Jde o vzájemnou důvěru Jan Šenkýř Rozhovor s Franzem Neubauerem.
Ekonomika
Reformní kýč Martin Weiss V době, kdy vrcholila četkařská aféra s "pravicovým pučem", který se nekonal, k určitému mocenskému posunu fakticky došlo. A to jmenováním nového ministra zahraničního obchodu. Čím se vyčleňujeme z Evropy? Bohuslav Blažek Čím se vyčleňujeme z Evropy? zeptali jsme se francouzského ekonoma ing.Jean-Luca Delpeuche, který u nás působí jako poradce federálního ministra hospodářství Vladimíra Dlouhého.
Komentáře
Ekologická zbraň Zbyněk Petráček Po týdnu bojů v Perském zálivu definitivně padl scénář bleskové války. Zatímco na počátku byl hlavním tématem spekulací termín absolutního vítězství spojenců, dnes jde o zahájení pozemní ofenzívy. Budeme na Slovensku lustrovať? Milan J. Žitný Téma lustrácií prebehla slovenskou tlačou zatiaľ jednostranne a nekonfliktne, ako by to ani nebol problém, na ktorý si treba posvietiť zo všetkých strán. Vnitřní záležitost Dimitrij Běloševský Boris Jelcin nepochybně porušil články svazové ústavy, když vyzval vojáky ruské národnosti, aby se nepodíleli na krvavých incidentech v Pobaltí. Naskýtá se ovšem otázka, zda ústava, jež vyvolává tolik rozporů, stojí za to, aby byla i nadále zachovávána. Na východní frontě klid Ivan Lamper Dne 21.1.1990 se v Budapešti na dvě hodiny sešli ministři zahraničních věcí Československa, Polska a Maďarska. Podle závěrečného komuniké zde jednali o čtyřech zásadních problémech.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte