Reklama
 
v06.jpg

1991/6

Koupit vydání
v05.jpg Vydání 28. 1. – 4. 2. 1991 v07.jpg Vydání 11.–18. 2. 1991
Civilizace
Jak je ti, Rakousko? Antonín Hradilek Na setkání premiérů ČSFR a Rakouska předložil spolkový kancléř Franz Vranitzky návrh spolupráce obou zemí v energetice. Rakousko nabízí pomoc v řadě oblastí, od efektivního využívání energie a odsíření elektráren až po dovoz ropy a plynu ze západní Evropy a ze Středomoří.
Zahraničí
SSSR v koncích Jana Klusáková JELENA BONNEROVÁ, vdova po Andreji Sacharovovi a dnes nejznámější sovětská disidentka, navštívila koncem letošního ledna Prahu. Na závěr třídenního pobytu poskytla Respektu rozhovor Proč se muselo do války Benjamin Kuras Saddámova okupace Kuvajtu je politicky i vojensky téměř přesnou kopií Hitlerovy okupace Čech a Moravy, za něž se svět nechtěl prát. Rumunsko Jaromír Plíšek Na základě výzvy k podpoře studentů a dělníků, stávkujících v rumunské Timisoaře za změnu politického a hospodářského vedení země (Respekt 1,2/91), vypravilo Koordinační centrum Občanského fóra do Timisoary dvě dodávková auta s trvanlivými potravinami a vitamíny, zakoupenými z loňských sbírek na pomoc Rumunsku. Lotyšsko Zbyněk Petráček Po krvavé noci z 19. na 20.leden se situace v Lotyšsku "normalizuje". Dosud však přetrvává nejistota jak v některých bodech samotného brutálního zásahu, tak i ve výhledu do budoucna. Říkají nám okupanti Dana Mazalová Estonsko přijalo Deklaraci o suverenitě jako vůbec první "svazová socialistická" republika už 16.11.1988. Vyhlásilo v ní nadřazenost estonských zákonů nad svazovými a navrhlo, že "další status republiky v rámci SSSR musí být určen svazovou smlouvou." Jugoslávie Teodor Marjanovič V pátek 25.ledna večer proběhl na všech jugoslávských obrazovkách (s výjimkou Chorvatska) vojenský špionážní film o chorvatských ministrech obrany a vnitra a několika dalších účastnících údajného ilegálního pašování zbraní, ozbrojování členů vládnoucí Chorvatské demokratické pospolitosti (HDZ) a především připravovaných teroristických akcích proti jugoslávské armádě. Týden třetí Benjamin Kuras Válka udělala velké politické osobnosti ze tří politiků, kteří ještě před několika měsíci ve veřejných projevech vypadali trochu jako školáci, jimž paní ředitelka radila, co mají říkat.
Rozhovory
Slyším, jak se komunisti smějou Petr Placák S dlouholetým politickým vězněm Jiřím Wolfem hovoří o komunistických lágrech, 17.listopadu a dnešku Petr Placák
Kultura
Opičí láska Bohuslav Blažek Když nějaká matka miluje své dítě způsobem, který ho zbavuje svobody, říká se tomu "opičí láska". Televizní pořady "Čtení pro tento den", vysílané v neděli v noci, jsou dokladem, že tento pojem má platnost daleko širší: tím nechutně hýčkaným děckem mohou být i disidentští literáti. Kultura lhostejnosti Zdeněk Zavřel Letíte-li přes Československo, máte při dobrém počasí možnost sledovat dlouhou bílou stuhu, která se vine od komínů západočeských elektráren až daleko za západní obzor. Příloha k bulváru Bohuslav Blažek Po Středočeském poledníku Expres povilo nakladatelství Práce další dítko. Jmenuje se Monitor, podtitul dostalo Hitparáda československého tisku, stojí 3,30 a, soudě podle jeho stupně vývoje, je silně nedonošené. Rozpočet na přežití Milena Sršňová Muzea, galerie a ústavy památkové péče v České republice musejí letos a zřejmě i v několika příštích letech vystačit s rozpočtem "na přežití". Měly by vymezit minimální požadavky a uvědomit si, že překročením nejnutnější finanční částky si vzájemně ujídají z krajíce.
Ekonomika
Peníze jsou lidé Benjamin Kuras Nedávno jsem se zmínil o podnikatelských školách, založených na metodách R.Buckminstera Fullera. Jmenují se The Excellerated Business School a jsou součástí vzdělávací soukromé organizace, zvané The Excellerated Learning Institute, s administrativním centrem v Oregonu. Úřad pro nezaměstnané Jan Brabec Dne 1.února vešel v platnost federální a republikový zákon o zaměstnanosti. Jako hlavní vykonavatele státní politiky zaměstnanosti určuje Ministerstvo práce a soc.věcí ČR a úřady práce, které vznikly delimitací bývalých odborů pracovních sil v každém z 76 okresů České republiky.
Domov
KDS k lustracím Tomáš Svoboda Jsem znepokojen stanoviskem Čs.strany lidové a ostatních sedmi převážně levicových stran k problematice lustrací, které bylo zveřejněno 1.2.1991 v Lidové demokracii. Vyšší princip Jan Beneš O návrat k legalitě a obnovení právního řádu se starají rehabilitační soudy. Například sám autor těchto řádků byl rehabilitován. Pan doktor Urválek už není k dispozici, aby činil návrat k právním poměrům osobně, ale justiční aparát byl pochopitelně převzat z éry komunistického nelegálna. Vyšetřování skončilo: zapomeňte Jan Cháb, Jiří Černý, Daniela Fottová Aféra Moldan se táhne již od 21.prosince 1990. Trvá, neskončila. Předsednictvo České národní rady, ze svého hlediska, uzavřelo celý případ prohlášením, nad nímž zůstává rozum stát. Sovětská vojska Jaroslav Spurný, Jan Brabec Okupace Československa ještě neskončila: poslední sovětský voják má opustit tento stát 30.6.1991. Pro Sovětský svaz mělo naše území ze strategického hlediska velký význam. Jsme schopni se bránit? Jaroslav Spurný Veřejnosti zatím nebyla předložena důkladná analýza armádních iniciativ za posledních čtyřicet let. V ovzduší nedůvěry, které tak vzniká, je stále dost prostoru pro nekvalifikované návrhy a snahy o rozhodnutí, nedostatečně respektující změny ve společnosti i ve světě.
Komentáře
Moc má barvu khaki Dimitrij Běloševský Navzdory opakovanému tvrzení oficiálních sovětských představitelů, že rozkaz dvou ministrů č.493/513 ze 29.prosince 1990, který vstoupil 1.února v platnost, nemá nic společného ani se změnou politického kursu, ani s ofenzívou vojenskoprůmyslového komplexu, vzniká ve veřejnosti dojem opačný. Česko-slovenská obranyschopnost Jiří Kabele Vnější problémy společnosti se promítají do vnitřních potíží a naopak. Takový je normální běh života demokratických států. Prečo je premiér Mečiar proti lustráciám? Milan J. Žitný Minulý týždeň, počas svojho pobytu v Bavorsku, poskytol premiér Slovenskej republiky Vladimír Mečiar Slobodnej Európe rozhovor, ktorý v sobotu 2.februára publikovala Národná obroda.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte