Reklama
 
v03.jpg

1991/3

Koupit vydání
v02.jpg Vydání 7.–14. 1. 1991 v04.jpg Vydání 21.–28. 1. 1991
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Zahraničí
Za železnou oponou Petr Janyška Polsko se uklidňuje z volebních emocí. Walesa měsíc sestavuje novou vládu, několikrát byl změněn designovaný premiér. Nový prezident vykazuje rozvahu a snahu o vyváženost. Volné ruce jestřábů Dimitrij Běloševský Rozkaz maršála Jazova o přesunu výsadkových vojsk do Pobaltí byl zpočátku zdůvodňován zajištěním pravidelných odvodů do Sovětské armády. Litevská „normalizace” Józef Darski 8.ledna začala intervence paradesantních jednotek do Litvy. Vláda premiérky Prunskiene podala demisi, aby nemusela klást odpor Moskvě a nenesla odpovědnost za zjevnou kolaboraci, ale zároveň mohla čekat v záloze. Válka součástí reality Tomáš Kulka Londýnská pojišťovna Lloyd's, u které je pojištěna většina západních leteckých společností, zvýšila minulý týden prémiové poplatky za let do Izraele z 6.000 na 25.000 dolarů. Atentát na biosféru Pavel Křivka V Respektu č. 40/1990 věnoval Egon Lánský svůj článek neúspěšné prosincové schůzce GATT (Všeobecná dohoda o clech a obchodu) v Bruselu.
Téma
Češi a Slováci a ... Boris F. Lazar, Přemysl Janýr V súčasnosti existuje len jedna vnútropolitická otázka, ktorá si zaslúži pozornosť: otázka štátnosti. Kladieme si teda otázku, či chceme žiť v československom, alebo slovenskom štáte.
Kultura
Divadla na okraji Míša Heringová Po roce 1945 vznikla řada divadelních scén v okresních městech a výjimečně i mimo ně. Představa, že umělci a technický personál budou mít stejné ekonomické a sociální podmínky jako v centrech, se záhy ukázala iluzorní. Vrátit Romům sebevědomí Karen Gammelgaard Bílý gadžo se může divit, že si romská inteligence přeje rozvíjet specifickou romskou kulturu. Nebylo by daleko jednodušší ji prostě nechat a snažit se splynout s kulturou většiny, s níž Romové žijí? Noviny se dusí Bohuslav Blažek Deník večera nedožije a život týdeníku je podstatně kratší než týden. Nedostanou-li se včas ke čtenáři, hynou noviny jak ryba na suchu. Monopolní distribuční síť PNS je cosi mezi živou mrtvolou a spiknutím, soukromé sítě se ještě nestačily postavit na nohy a kamelotů je málo. Co s tím?
Civilizace
Ústí v obklíčení jedů Jan Macháček V minulém čísle jsme uveřejnili reportáž věnovanou těžbě v okolí Chabařovic a zdejší toxické skládce - největší v republice. Dnes se k problematice "jedovatých hald" u Ústí vracíme podrobněji.
Domov
Exploze Jan Brabec Ve středu 9.ledna v 11 hodin 40 minut otřásl Bohosudovem, čtvrtí bývalého královského hornického města Krupky nedaleko Teplic v severních Čechách mohutný výbuch. Především pachuť Jiří Černý, Daniela Fottová "Případ Moldan" připoutal krátce pozornost sdělovacích prostředků, aby vzápětí uvolnil místo aktuálnějším tématům. Co po něm zůstalo? Strana bez rozkolu Petr Janyška Občanské fórum bude v budoucnu stranou. Tak rozhodla většina 126 ze 175 delegátů víkendového sněmu OF. A jak s členstvím? Těsnou většinou 73 ku 65 hlasům přítomní rozhodli, že členství bude jen jedno, řádné. Vypukne-li válka Jan Brabec, Zbyněk Petráček "Usiluje-li někdo neprávem o životy jiných, podobá se ďáblu a musí být zbaven sebe sama," řekl na adresu Saddáma Husajna prezident Spojených arabských emirátů, šejch Zajd, při nedávném jednání s ministrem Dienstbierem. Nejdéle zakázaný emigrant Vladimír Urbánek, Jana Matlová Celý kulturní svět si v příštím roce připomene 400. výročí narození J. A. Komenského. V řadě západoevropských států se k této příležitosti chystají oslavy, mezinárodní konference apod.
Komentáře
OF: konec začátku Martin Weiss Občanským fórem obcházelo strašidlo rozpadu. Přitom v něm údajně neexistují názorové rozdíly. Tak se to alespoň jeví z vystoupení členů Liberálního klubu. V čem je tedy problém? Nesnesitelná lehkost historie Pavel Tigrid Jak to dnes vypadá, čekají svět v novém roce dva nevítané návraty: návrat do horké války (v Perském zálivu) a návrat do tvrdé diktatury (v Sovětském svazu). Takže žádný moc radostný vstup do poslední desítky druhého tisíciletí. Budúcnosť VPN Milan J. Žitný Pred niekoľkými dňami sa v Banskej Bystrici konala schôdzka niektorých členov hnutia VPN, ktorých možno charakterizovať ako predstaviteľov radikálneho politického prúdu so zdôrazneným národným akcentom.
Ekonomika
Co je doma, to se počítá Vladislav Krásný Kromě malých soukromých podniků je akciová společnost jediná forma organizace hospodářského života, která se v rozmanitých podobách osvědčila na celém světě. Tlak státních i jiných podniků na přechod k akciové společnosti či alespoň na přemalování omšelého štítu firmy naroste.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte