Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Noviny se dusí

Deník večera nedožije a život týdeníku je podstatně kratší než týden. Nedostanou-li se včas ke čtenáři, hynou noviny jak ryba na suchu. Monopolní distribuční síť PNS je cosi mezi živou mrtvolou a spiknutím, soukromé sítě se ještě nestačily postavit na nohy a kamelotů je málo. Co s tím?

Deník večera nedožije a život týdeníku je podstatně kratší než týden. Nedostanou-li se včas ke čtenáři, hynou noviny jak ryba na suchu. Monopolní distribuční síť PNS je cosi mezi živou mrtvolou a spiknutím, soukromé sítě se ještě nestačily postavit na nohy a kamelotů je málo. Co s tím?

Důvody toho, proč se PNS chová jako odnož StB, mají své hluboké teoretické kořeny: vyplývají z marxistického pojetí hodnoty. Hodnota podle Marxe vzniká prací a touto prací se myslí převážně práce normální. Připustit, že hodnota může vznikat i během řízení a rozhodování, by bylo znamenalo pokazit si jednobarevný obraz kapitalisty jako ryzího parazita. A ponechat něco hodnoty i distribuci a prodeji výrobků by znamenalo oddémonizovat obchodníka. To už by byl domeček teorie úplně v ruinách. Jako tvůrci hodnot byli proto oslavováni pouze dělníci, nikoli ti, kdo jim sháněli zakázky, a tím méně ti, kdo jejich produkty prodávali.

Tyto „parazitní“ činnosti samozřejmě nějak běžet musely, podobně jako i puritáni musí dělat děti, chtějí-li mít potomky. Dělo se tak ovšem v ústraní a pološeru. Vykonavatelé činností nic nepřidávajících k hodnotám se nesměli společensky vyzdvihovat a podle toho vypadaly i jejich platy. Zanedbané bylo i vybavování takových oborů technikou, zejména z dovozu.

Což teprve zprostředkování spojené pouze s nápadem, osobním vlivem nebo telefonátem - tato pohonná hmota reálného socialismu se navenek považovala za cosi nemravného až protizákonného. Výtvarný umělec…

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte