Pojmenovat síly zla

Návrh lustračního zákona v parlamentu

Od začátku září se legislativní rada federální vlády snažila vyřešit neřešitelné: spojit protichůdné názory poslanců a vlády na lustrační zákon. Když minulý týden, po mnohahodinovém jednání, federální vláda schválila paragrafované znění, mohlo se zdát, že došlo ke kompromisu. Návrh zákona, který vláda předložila do parlamentu, je ovšem v praxi nerealizovatelný. Plénum FS teď čeká diskuse, jejímž výsledkem může být, že zákon neprojde. Vzájemné přehazování zodpovědnosti za jeho propad by však mohlo zmařit i schválení připravovaného zákona o době nesvobody, který má napomoci k vyrovnání s naší komunistickou minulostí. Co takový výsledek po několika měsících příprav znamená? Nedostatek politického citu, nebo bezradnost?

Vláda versus poslanci

O tom, že je třeba připravit zákon, který by na určitou dobu vyřadil z mocenských míst státu zkompromitované lidi, nepochybuje - kromě komunistů - snad nikdo. Federální vláda v jeho první verzi navrhovala, aby ve státní správě nesměli být zaměstnáni ti příslušníci Státní bezpečnosti, kteří pracovali proti tzv. vnitřnímu nepříteli, jejich vědomí spolupracovníci a vysocí funkcionáři Komunistické strany, kteří řídili práci Bezpečnosti. Záznam v registru svazků však vláda nepovažovala za dostatečný důkaz spolupráce s StB. Každý jednotlivý případ proto měla, podle vládního návrhu, posuzovat odborná komise.Poslanci jsou radikálnější: zákon by měl…

v37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte