Nezávislá Makedonie

Balkanizace Balkánu na pokračování

Na Balkáně přibylo v těchto dnech nové ohnisko napětí. V neděli 8.září proběhlo v Makedonii referendum, které rozhodlo o suverenitě této republiky. Přestože výsledky referenda nepřesáhly hranice „vnitřních záležitostí“ Jugoslávie, soustředily na sebe velkou pozornost Řecka, Bulharska a Srbska. Vysvětlení je nasnadě: Řecká vláda tři dny před referendem prohlásila, že nemá vůči Jugoslávii žádné územní požadavky. Pokud prý však stát na sever od řeckých hranic ponese starořecký název Makedonie, Atény neuznají jeho nezávislost.

Řecká část Makedonie

Spor Atén se Skopje o název Makedonie začal již před druhou světovou válkou. Tehdy žily na území Řecka desetitisíce slovanských Makedonců. Hovořili makedonsky, jazykem příbuzným bulharštině a srbštině, a měli i vlastní školy. Diktátorský režim Jannise Metaxose (u moci od r.1936) se je snažil pořečtit: zakazoval jim mluvit rodným jazykem, zavřel makedonské školy a náboženské obřady byly povoleny jen v řečtině. Během druhé světové i občanské (1946–49) války se hodně Makedonců přidalo ke komunistickým partyzánům. KS Řecka byla totiž jedinou stranou, která už před válkou podporovala požadavek makedonské autonomie. Po porážce komunistů v občanské válce překročilo mnoho Makedonců hranice. Usídlili se převážně v jižní části Jugoslávie - Makedonské republice. Ti, kteří zůstali v Řecku, se již pořečtili: dnes hovoří makedonsky jen nejstarší obyvatelé na…

v37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte