Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Neviditelná ruka trhu

Neviditelná ruka trhu

Již před více než dvěma sty lety Adam Smith ekonomicky zdůvodnil, proč hospodářství jako celek není možné efektivně řídit z centra. Hospodářství se - při zachování pravidel hry, která společenský život přibližují ideálu svobodné iniciativy a smlouvy - stačí naštěstí dobře „uřídit“ samo. Jednotlivec sice myslí jenom na své jistoty a jen na svůj zisk, veden neviditelnou rukou trhu však „často podporuje společnost mnohem efektivněji, než když ji skutečně zamýšlí podporovat“.

Centrální plánování je kamufláž

Zatímco myšlenka trhu je běžně spojována s ideálem hospodářské a obchodní svobody, tržní hospodářství bývá oproti tomu někdy dáváno do souvislosti s různými projevy hospodářské zvůle. Často užívaná dichotomie - tržní a plánované hospodářství - není ovšem zcela výstižná. Existují pouze reálné ekonomiky, které umožňují více či méně svobodnou iniciativu. Plánování se uplatňuje ve všech těchto ekonomikách; ovšem na lokální nebo odvětvové úrovni. Všezahrnující centrální plánování představuje pouhou kamufláž pro složité mocensky regulované vyjednávání o směně vzácných zdrojů.Svobodný trh povzbuzuje spontánní aktivity, zároveň je však také jejich přirozeným produktem. Vyvíjí se postupně a vyžaduje soustavnou a předvídavou péči. Jinak degeneruje a mění se ve svou vlastní odpudivou karikaturu. Socialisté, věřící v možnost převýchovy lidstva, se pokoušeli regulovat ekonomickou „libovůli“ vlastníků. Vyvolali v život karikaturu výkonného…

v37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte