Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Příměří dodržováno, lidé umírají

Sedmého srpna přijaly válčící strany v Chorvatsku příměří. Po týdnu konstatovala zvláštní dohlížecí komise předsednictva Jugoslávie, že v podstatě dodržováno není.

Sedmého srpna přijaly válčící strany v Chorvatsku příměří. Po týdnu konstatovala zvláštní dohlížecí komise předsednictva Jugoslávie, že v podstatě dodržováno není. Počet mrtvých sice klesl z desítek na několik obětí denně, ale střílí se stále. Nedalo se čekat, že násilí opadne na povel. Za incidenty ale nemohou jen jednotlivci - těžké minomety 120 mm i další zbraně větších ráží či průrazné síly (včetně armádního letectva), používané při palebných přepadech a přestřelkách, nepatří přece do osobní výzbroje jedince. To znamená, že se nemění způsob myšlení velitelů jednotek, respektive že se nemění rozkazy, které dostávají od svých vůdců. Nedávné vládní změny v Chorvatsku a Srbsku se dosud neprojevily; zřejmě trvá autokratický vliv prezidentů TudjmanaMiloševiče. Na srbské straně neutuchají hlasy po západní hranici Srbska až na linii Karlobag-Ogulin-Karlovac- Virovitica.

Armáda

Svazová armáda je v krizové situaci. Chorvatsko a především Slovinsko neplatí na federaci (Slovinsko to zdůvodňuje nárokem na náhradu 5,5 miliardy marek válečných škod, napáchaných armádou při útoku na přelomu června a července). Armáda tedy nemá peníze, nicméně alespoň část jejích výdajů se zřejmě pokryje z primárních federálních fondů i za cenu inflace. Chorvatské rafinérie odmítly zásobovat svazové jednotky palivem a armádní rezervy jsou téměř vyčerpány. Stejně tak je dlouhotrvající plnou bojovou pohotovostí vyčerpána i samotná armáda.…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].