Po listopadu 1989 se řada odpůrců betonové totality domnívala, že budování kanálu Dunaj-Odra-Labe je odzvoněno. O akciové společnosti Ekotrans Moravia pak tiše předpokládali, že se sama rozpustí.

Profesionální budovatel se nevzdává

Jenže ten, kdo se jednou etabloval jako profesionální budovatel a projektant vodních cest, ten se nehodlá jen tak vzdát a zabývat se vlastní rekvalifikací. Akciová společnost, založená ještě před rokem 1989, se snu o velkém průplavu nevzdává a vede reklamní kampaň mj. i na schodištích pražského metra. Její mluvčí dokonce v Hospodářských novinách tvrdí, že stát v minulosti ani dnes nenašel sílu ani formu k faktické a cílevědomé činnosti v oblasti rozvoje vodní dopravy. Odpovědnost státu prý supluje právě Ekotrans Moravia. Žádá zřízení nového státního úřadu pro rozvoj vodních cest a vynáší nový trumf: sociální aspekt.

Je proto potřebné znovu uvést důvody, které odpůrce projektu vodní cesty vedou i k veřejnému vyslovování nesouhlasu nebo alespoň pochybností.

Osobní doprava má přednost

Nákladný průplav především neřeší problém osobní dopravy (pokud nebudeme uvažovat o nasazení zvláštních vznášedel přeskakujících plavební komory). Kupodivu se nenašla žádná podobná akciová společnost, která by chtěla podnikat v naší chaotické a pomalé železniční dopravě. Není jasné, kdo má stavět a financovat plánované vysokorychlostní železnice. Na stavbu nových dálnic se velmi těžko shánějí peníze v cizině a…

v32.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v32.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte