Šrí znamená šťastný, krásný. U ostrova Lanky (dříve Cejlonu) vyznívá dnes tento oslavný přídomek výsměšně: v zemi, kde na rozloze o něco větší než Slovensko žije 17 miliónů lidí, se od roku 1983 téměř nepřetržitě navzájem pobíjejí Sinhalci a Tamilové. Přičemž občas se vraždí i uvnitř jednoho z etnik. Počet zabitých jde do desetitisíců, ne-li do statisíců. Světovou pozornost tento konflikt v poslední době upoutal hlavně atentátem na Rádžíva Gándhího, který spáchala šrílanská obyvatelka tamilského původu, když na sobě odpálila silnou nálož.Indoevropská sinhalština a drávidská tamilština se k sobě mají asi jako čeština a maďarština. Sinhalci jsou až na výjimky buddhisté, mezi Tamily převládají hinduisté. Příčinou konfliktu ale není odlišnost kultur. Je jí odlišnost cílů: sinhalští předáci jsou odhodláni zabránit rozdělení země, zatímco tamilští militanti nechtějí ustoupit ani o píď ze svého požadavku vytvořit na části ostrova nezávislý stát Ílam.

Dvoutisícileté sousedství na ostrově

Sinhalci i Tamilové žijí na Šrí Lance přes dva tisíce let. Sinhalci snad o něco déle. Během této doby byly tamilské oblasti na severu a východě ostrova většinou buď samostatné, nebo tvořily součást větších tamilských států, které tam zasahovaly z indické pevniny. Naprostá většina Tamilů (asi 60 miliónů) také žije na jihu Indie ve státě Tamilnád. Dnešní územní jednota Šrí Lanky je dědictvím po Britech.

Sinhalci jsou na Šrí Lance ve více než semdesátiprocentní…

v31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte