O jaké hlavní myšlenky byste chtěl opřít návrh nové soustavy školství, který, jak jsme slyšeli, hodláte vypracovat o prázdninách, kdy snad budete mít víc času?

Musíme docílit toho, aby školství bylo pestré, abychom zlomili snahu starého režimu vymodelovat všechny lidi uniformně podle jednoho, do jisté míry pochybeného vzoru. Dost se to dařilo; například všichni maturanti umějí prakticky totéž. Nejsou schopni se učit také jeden od druhého. Tenhle uniformní systém musíme rozbít.

Škola by měla zajistit jakési povinné penzum znalostí. První stupeň musí děti naučit číst, psát a počítat a samozřejmě rozumět tomu, co čtou. A dát jim základní vlastivědnou orientaci. Děti v národní škole by měly mít čas na to, aby si mohly hrát. Doma by se tedy měly učit jen minimálně. Nebudeme předepisovat, jak se má učit. Např. ve 3.třídě by dítě mělo zvládnout násobilku. Ale musí být zcela věcí učitele, jaký způsob použije. Jistě ten, se kterým má nejlepší zkušenosti.

Na druhém stupni už děti musejí především být schopny číst knihu. Povinná četba by měla být dána podle individuálních schopností a vlastností dětí. To znamená, že nebudou všichni páťáci číst Babičku, ale každému se předepíše to, o co projevuje zájem. A klidně bych dal dvanáctiletému klukovi za povinnou četbu mayovku, ať mně o ní pak vypráví. Jen když mu ukážu, jak je hezké vzít knihu do ruky. Potom už záleží na učiteli, aby ho vedl dál.

Na školách by se nemělo učit jenom z učebnic,…

v30.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v30.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte