Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Vypukne-li válka

"Usiluje-li někdo neprávem o životy jiných, podobá se ďáblu a musí být zbaven sebe sama," řekl na adresu Saddáma Husajna prezident Spojených arabských emirátů, šejch Zajd, při nedávném jednání s ministrem Dienstbierem.

„Usiluje-li někdo neprávem o životy jiných, podobá se ďáblu a musí být zbaven sebe sama,“ řekl na adresu Saddáma Husajna prezident Spojených arabských emirátů, šejch Zajd, při nedávném jednání s ministrem Dienstbierem. V Československu často scházel nejen takto květnatý jazyk, ale především rozhodnost ke konkrétnímu kroku. Vysláním protichemického praporu do Saúdské Arábie se však naše federace zařadila po bok svéprávných států, pro které není termín kolektivní bezpečnost jen frází. Druhou stranu mince pro nás představují výhrůžky Bagdádu teroristickou odplatou, ale toto riziko je nutnou součástí otevřeného postoje. Nedávný výbuch ve varšavské synagóze koneckonců ukázal, že teroristé neomezují své cíle pouze na aktivní účastníky protiirácké koalice.

Poprvé od konce druhé světové války operuje jednotka Československé armády v zahraničí. Jsme také jediným státem bývalého východního bloku, který své vojáky do oblasti Perského zálivu vyslal. (Polsko tam má dvě lazaretní lodě, ovšem pod vlajkou Červeného kříže, Maďaři o účasti svých oddílů zatím jen uvažují.) Je proto s podivem, proč se namísto věcného hodnocení a oprávněného pocitu hrdosti objevují ve sdělovacích prostředcích především obavy a rozčarování z toho, že naše jednotka nemá jen původně zamýšlený symbolický charakter.

Jestliže někam nastoupí armáda (v tomto případě navíc dobrovolníci), podléhá přirozeně vojenské kázni. Po pravdě řečeno, jaký význam by měla naše účast v roli pouhého pozorovatele? Čs…

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte