Na severozápadní 14.ulici vás washingtonský taxikář nepoveze, aniž by dodal: tady si ale dávejte pozor. Výstavnost vládního města z této čtvrti zmizela. Ulice jsou nepořádné, obchody okopané, okna vytlučená a bloky domů nepravidelně vykousané podivnými prolukami. Kde stávaly kdysi budovy, nyní parkují auta, velmi často se tu jen hromadí odpadky. Na rozích šedivých bloků postávají černoši, gestikulují, kopají do plechovek, z přetlaku mrtvého času bez programu neklidně poskakují a strkají do sebe. Bezedně zevlují. Jiná země.

V blízkosti největšího washingtonského pouličního trhu s drogami stojí zářivě žlutý dům. Kdysi opravna aut, zateklá olejem a benzínem, černá jak noc v téhle části města. V roce 1980 si tuhle budovu vyhlédla skupinka lidí, kteří se rozhodli pomáhat bezdomovcům a bezprizorným jedincům z okraje společnosti, lidem, kteří mají hlad. Na začátku 80.let Amerika začala hovořit o fenoménu homeless (bezdomovců) a pomalu se objevili i lidé, kteří s tím chtěli něco dělat.

Bezdomovectví

Za deset let se ze sociologicky snad zajímavého fenoménu stala dost otřesná skutečnost. Zvlášť ve městě jako Washington, chlubící se gigantickými imperiálními stavbami, a v blízkosti Bílého domu působí ztracené existence bezdomovců jako podivní švábi. Obaleni starými hadry, pokrývkami a se zátěží igelitových tašek se chrobácky přesunují ke zdrojům tepla a zbytkům jídla.

Bezdomovectví má mnoho příčin. Říká se, že to celé začal prezident Reagan, když…

v22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte