Vladimír Mečiar se už uzdravil. Po jeho odvolání tvrdili političtí meteorologové, že se na politickou scénu nevrátí, někteří euforicky prohlašovali, že na Slovensku zvítězil liberalismus. Avšak silný muž současné slovenské opozice pouze zajel na politické parkoviště. Jeho mýtus a charisma nebyly politickým bojem nikterak oslabeny.

Po rozpadu VPN vytvořil tandem Mečiar-Kňažko. Hnutí za demokratické Slovensko (HZDS) už existuje, konkrétní program nikoliv. Tento stav může být záměrný: dokud chybí přesně formulovaný program, každý do nového seskupení promítá, co chce.

Podle slov pana Mečiara je HZDS hnutím středu. Sdružuje odboráře, technickou inteligenci, studenty a ženy v domácnosti (jak známo, Slovenky zvolily Mečiara mužem roku). Ve své neurčitelnosti je HZDS až postmoderní - téměř něco jako Slovenská národní fronta.

Mečiara jeho protivníci obviňují z demagogie, z nedostatku etiky, a tvrdí, že se řídí heslem „Čím horšie pre Slovensko, tým lepšie pre HZDS“. Kdyby se však v SNR hlasovalo tajně, poslanci podporující HZDS by měli většinu. Tato situace může snadno vést k parlamentní krizi. Hnutí zatím nepožaduje vypsání předčasných parlamentních voleb. Staví se do role kritika, který se může kdykoli proměnit v dobrodince Slovenska. (Ostatně politik s jiným programem nemůže dnes na Slovensku uspět; stačí se podívat na současnou pozici VPN.)

Je to paradoxní, ale na nových volbách nemá zájem žádná ze silných slovenských stran a hnutí. Na Slovensku se dnes…

v22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte