Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

S penězi zacházíme nedobře

Vcelku laskavým dopisem z 15.května t.r. se ministr kultury České republiky obrací na umělce, bez nichž nechce rozhodnout o osudu finančních prostředků určených zákonem a vládní vyhláškou na podporu umění.

Ministrův dopis

Všem členkám a členům tvůrčích obcí, asociací, spolků a sdružení i všem neorganizovaným tvůrcům

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

podle mého názoru nastal nejvyšší čas nově zvážit finanční zdroje, které má dnes k dispozici česká kultura. Státní rozpočet ji nestačí udržovat. (…) Musíme se starat, jak překlenout přechodné období, kdy staré mechanismy prozrazují ještě zjevněji než dříve svou nehospodárnost a nové se dosud nevytvořily.

Jako starý mechanismus chápu zejména způsob, jakým si dnešní kulturní fondy počínají s penězi pocházejícími ze dvou procent, která jim zákonně postupujeme ze svých honorářů. Rovněž jednoprocentní dávku, která se přesouvá do zvláštního účtu podléhajícího přímo ministrovi kultury, považuji za zbytek starých dob. Přitom mám na stole verzi vyhlášky, která tento stav sice upravuje, ale ve skutečnosti prodlužuje a prohlubuje. Proto se ji rozpakuji podepsat.

Prostředky kulturních fondů spolu se zvláštním účtem ministra odhaduji na víc než stomiliónové. (…) Dostal jsem podnět, jak je zúročit. Úrok by mohl být velmi vysoký, vynaložili bychom jej plně na podporu tvůrčích činů a kulturních iniciativ, část jistiny by mohla být investována i zmnožena, část rozumně a plánovitě spotřebovávána, aby pomohla přenést kulturu do období po 1.lednu 1993, kdy začne platit nový daňový a dotační systém. Připravovat jej musíme už teď, mimochodem i tím, jak budeme reagovat na vzniklou situaci.

Banka…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.