0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kultura26. 5. 199111 minut

S penězi zacházíme nedobře

Vcelku laskavým dopisem z 15.května t.r. se ministr kultury České republiky obrací na umělce, bez nichž nechce rozhodnout o osudu finančních prostředků určených zákonem a vládní vyhláškou na podporu umění.

Ministrův dopis

Všem členkám a členům tvůrčích obcí, asociací, spolků a sdružení i všem neorganizovaným tvůrcům

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

podle mého názoru nastal nejvyšší čas nově zvážit finanční zdroje, které má dnes k dispozici česká kultura. Státní rozpočet ji nestačí udržovat. (…) Musíme se starat, jak překlenout přechodné období, kdy staré mechanismy prozrazují ještě zjevněji než dříve svou nehospodárnost a nové se dosud nevytvořily.

Jako starý mechanismus chápu zejména způsob, jakým si dnešní kulturní fondy počínají s penězi pocházejícími ze dvou procent, která jim zákonně postupujeme ze svých honorářů. Rovněž jednoprocentní dávku, která se přesouvá do zvláštního účtu podléhajícího přímo ministrovi kultury, považuji za zbytek starých dob. Přitom mám na stole verzi vyhlášky, která tento stav sice upravuje, ale ve skutečnosti prodlužuje a prohlubuje. Proto se ji rozpakuji podepsat.

Prostředky kulturních fondů spolu se zvláštním účtem ministra odhaduji na víc než stomiliónové. (…) Dostal jsem podnět, jak je zúročit. Úrok by mohl být velmi vysoký, vynaložili bychom jej plně na podporu tvůrčích činů a kulturních iniciativ, část jistiny by mohla být investována i zmnožena, část rozumně a plánovitě spotřebovávána, aby pomohla přenést kulturu do období po 1.lednu 1993, kdy začne platit nový daňový a dotační systém. Připravovat jej musíme už teď, mimochodem i tím, jak budeme reagovat na vzniklou situaci.

Banka…

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc